6. března 2012 10:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Indie má málo bavlny. Zakázala její vývoz

Bavlníkové pole - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bavlníkové pole - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BOMBAJ Indie dnes s okamžitou platností zakázala vývoz bavlny ze země. Důvodem jsou obavy o dostatek dodávek pro domácí textilní společnosti. Indie je druhým největším producentem a vývozcem bavlny na světě. Světové ceny bavlny na zprávu reagovaly růstem o pět procent.

Úrodu bavlny v několika státech poškodily škůdci a nemoci a sklizeň tak výrazně klesla. Zájem o vývoz pak kvůli vysoké poptávce z Číny roste.

ČTĚTE TAKÉ:

Indie již vyvezla 8,5 milionu žoků bavlny. Vláda v lednu stanovila kvótu na vývoz na 8,4 milionu žoků. Jeden žok má 170 kilogramů. Generální ředitelství zahraničního obchodu (DGFT) se proto rozhodlo zakázat vývoz, aby zajistilo dostatek dodávek pro domácí textilní průmysl.

Ten je druhým největším zaměstnavatelem v zemi a na hrubém domácím produktu Indie se podílí čtyřmi procenty.

"Vývoz bavlny byl zakázán až do dalšího nařízení," uvedla v prohlášení DGFT. Možný není ani vývoz s již vydaným osvědčením od státu.

Rozhodnutí by mohlo přimět Čínu nakupovat více bavlny ze Spojených států a dále zvýšit ceny. Někteří analytici se však domnívají, že dodávky na trhy jsou dostatečné a poptávka od textilek je slabá, což omezí růst cen bavlny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Cena termínového kontraktu na bavlnu dnes v reakci na zprávu stoupla o 4,5 procenta na nejvyšší hodnotu od konce února. Minulý týden naopak klesla o 2,13 procenta kvůli silnému dolaru a dostatečnému množství dodávek na trh, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz