3. listopadu 2009 12:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Indie si narychlo koupila 200 tun zlata za 6,7 miliardy dolarů

Zlato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato | foto: Shutterstock

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond (MMF) prodal indické centrální bance 200 tun zlata za 6,7 miliardy dolarů (přes 120 miliard Kč) v rámci plánu na zvýšení úvěrových zdrojů. Prodej by měl odstranit část nejistoty z trhu se zlatem. Oznámená transakce překvapila obchodníky svou rychlostí.

Informovala o tom agentura Reuters

Členské země MMF v září schválily plán na prodej 403,3 tuny zlata, což představuje zhruba osminu zásob fondu. Oznámený prodej 200 tun zlata Indii překvapil obchodníky svou rychlostí. Navíc se předpokládalo, že hlavním zájemcem o zlato MMF nebude Indie, ale Čína, která usiluje o diverzifikaci svých rozsáhlých rezerv.

"Tato transakce je důležitým krokem k dosažení cílů programu MMF pro omezený prodej zlata, jenž má pomoci postavit finance fondu na zdravé dlouhodobé základy a umožnit nám posílit potřebné zvýhodněné půjčky pro nejchudší země," uvedl výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn.

Cena zlata se minulý měsíc díky slabému dolaru vyšplhala až na rekordní maximum 1070,40 dolaru za troyskou unci. Zpráva o prodeji zlata Indii by podle obchodníků mohla tlak na růst ceny žlutého kovu posílit.

"Skutečnost, že prodali zlato Indii, by naznačovala, že na trhu bude méně oficiálních prodejů ze strany MMF. Mohlo by to být tedy pozitivní téma pro cenu zlata," uvedl analytik David Moore ze společnosti Commonwealth Bank of Australia. Cena zlata dnes stoupla o zhruba čtyři dolary na 1063 dolarů za troyskou unci.

Lidovky.cz, ČTK