Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Inflace by mohla podle ekonomů klesnout pod dvě procenta. Vliv mají opět ceny potravin a energií

Česká koruna foto: Shutterstock

Inflace by mohla již počátkem letošního roku klesnout pod dvě procenta díky vývoji cen potravin a energií. Celkově bude ale směr vývoje inflace během roku nejednoznačný, protože její růst může mimo jiné podpořit zvýšená poptávka způsobená zrušením superhrubé mzdy a s tím související růst příjmů. Nicméně by se mohla během roku pohybovat kolem dvou procent, vyplývá z vyjádření většiny ekonomů oslovených ČTK.
  11:13

Inflace v Česku může být nejvyšší od roku 2008, podle analytiků překročí tři procenta

Průměrná míra inflace v loňském roce byla 3,2 procenta, nejvyšší za osm let. V prosinci spotřebitelské ceny meziročně rostly nejpomaleji za dva roky, zvýšily se o 2,3 procenta.

„Pro následující období předpokládáme, že inflace poklesne pod dvě procenta. A to zřejmě hned v úvodu nového roku. Hlavní zásluhu by na tom mohly mít opět ceny potravin a energií,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Dále v roce ale budou podle něj na inflaci působit protichůdné faktory. „Na pokles poptávky a další snižování inflace by mohla tlačit rostoucí nezaměstnanost a slabší růst mezd. Naopak podpořit poptávku a inflaci mohou vládní daňové změny a případný vyšší optimismus domácností při ústupu pandemie,“ upozornil. Inflace tak podle něj nebude mít ve zbytku roku jednoznačný trend a setrvá v okolí dvou procent. „Pokud se ČNB rozhodne zvýšit úrokové sazby už letos, zřejmě tak učiní až v jeho posledním čtvrtletí,“ dodal.

Inflace se už brzy může dostat pod hranici dvou procent i podle analytika ČSOB Petra Dufka. „Důvodem je jednak slabší spotřebitelská poptávka, ale také jejich stále větší orientace na e-shopy. Konkurence v maloobchodě tak po čase opět zesiluje a drží ceny na uzdě. K nižší inflaci by měla pomoci i posilující koruna, která navíc zpřísňuje měnové podmínky v ČR,“ uvedl.

Pozvolné zpomalování tlaků na růst inflace bude podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka pokračovat i na začátku letošního roku. „Dlouhodobějšího a udržitelného přiblížení inflace ke dvěma procentům se však letos s ohledem na silný rozpočtový impuls pravděpodobně nedočkáme,“ odhadl.

Rovněž hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč odhaduje, že celková inflace by letos mohla v průměru klesnout na úroveň dvouprocentního inflačního cíle ČNB. „Cenové tlaky se budou zmírňovat v reakci na loňský pokles české ekonomiky, ve směru nižší inflace bude působit také silnější koruna a pokles cen energií,“ uvedl.

Inflace bude podle analytika Natland Petra Bartoně klesat minimálně do doby, než se významněji oživí mezinárodní obchod a stoupnou ceny ropy.

Ekonom Komerční banky Michla Brožka pro letošek počítá v průměru se stabilními cenami energií, zdražením tabáku a alkoholu kvůli vyšší dani a s umírněným růstem cen potravin. Pokud se tak ceny podle něj budou vyvíjet v dosavadním trendu, mohla by začátkem roku i podle něj meziroční míra inflace klesnout pod dvě procenta.

„V letošním roce by měla inflace zpomalit a pohybovat se mírně nad dvěma procenty, nicméně současná koronakrize přináší řadu nejistot. Proinflačním směrem pak bude patrně působit daňový balíček a snížení daně z příjmů,“ upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Naopak ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková si nemyslí, že inflace letos klesne k cíli ČNB, tedy ke dvěma procentům. „Ještě před vypuknutím globální pandemie byly v ekonomice silné inflační tlaky, které byly pouze přidušeny nízkou ekonomickou aktivitou celého hospodářství. Zpomalil se tok peněz, a tím se i snížila inflace. Už na začátku loňského léta ale bylo vidět, že inflace má tendenci růst s uvolňováním vládních opatření. Osobně růst cen vidím jako velký problém tohoto roku, protože bude doprovázen stagnací platů a zvyšující se nezaměstnaností,“ uvedla.

Autor: