2. března 2009 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inflace zrychlila, ekonomové si oddechli

Inflace naštěstí zrychluje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inflace naštěstí zrychluje. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRUSEL Inflace v eurozóně v únoru zrychlila na 1,2 procenta z lednových 1,1 procenta. Zrychlení růstu cen přichází po prudkém lednovém zpomalení inflace, které mezi ekonomy vyvolalo obavy z deflace, tedy absolutního meziročního poklesu cen, jenž by mohl těžce poškodit ekonomiku eurozóny.

Případná deflace by se totiž mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které už nyní trpí celou řadou problémů. Podniky jsou pak nuceny šetřit, což může vést k propouštění.

Přestože ekonomové očekávali, že inflace v únoru zpomalí na rovné jedno procento, rychlejší růst cen obrat neznamená. "Velmi pravděpodobně budeme svědky dalšího propadu v následujících měsících. Znovu by měla začít růst až kolem podzimu," řekl agentuře Reuters Nick Kounis z banky Fortis s tím, že Evropská centrální banka bude nejspíš znovu muset snížit úrokové sazby. Její inflační cíl totiž pro letošek činí dvě procenta.

Podobný názor má i Ben May z Capital Economics. Ten očekává pokles spotřebitelských cen během letních měsíců a inflace podle něj zůstane pod dvěma procenty i během roku 2010. "Předpokládám, že Evropská centrální banka sníží úrokové sazby na nulu, nebo někam kolem této úrovně později v tomto roce," řekl agentuře Reuters. Pro tento čtvrtek se předpokládá, že ECB své úroky po měsíční přestávce opět sníží, podle většiny ekonomů z nynějších dvou procent na 1,5 procenta.

V současné hospodářské krizi spotřebitelské ceny rostou velmi pomalu téměř v celé Evropské unii. Výjimkou není ani Česko, kde meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zpomalil na 2,2 procenta ze 3,6 procenta v prosinci 2008.

ČTK