Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce Evropské komise v Polsku prý našly problémy, ne ale v kvalitě masa

Záběr z polských jatek, kde bylo zpracováváno závadné maso. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z polských jatek, kde bylo zpracováváno závadné maso. | foto: Reuters

Varšava Veterinární inspekce Evropské komise v Polsku sice odhalila nesprávnosti v dokumentech jatek, ale nenašla žádné problémy s kvalitou masa. Podle agentury AP to ve středu prohlásil polský ministr zemědělství.

Na začátku února byli v Polsku inspektoři EU poté, co se ukázalo, že na jatkách u města Ostrów Mazowiecka byly poráženy nemocné krávy a jejich maso se následně prodávalo. Dostalo se na trh řady zemí EU, včetně Česka a Slovenska. Inspektoři po kontrole poukázali na nedostatky v kontrolách při porážce dobytka. Šlo však o předběžné hodnocení, konečná zpráva má být hotová do konce března.

Ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski podle AP ve středu uvedl, že inspekce provedené v řadě jatek odhalily četné problémy v dokumentaci, na které se bude nutné podívat. Nebylo však objeveno žádné nebezpečí, které by z masa mohlo hrozit spotřebitelům.

Po zprávách médií o problémech s masem z Polska - nejprve porážené nemocné krávy a posléze nález salmonely - některé země, včetně České republiky a Slovenska, snížily dovoz polského hovězího masa a zpřísnily kontroly jeho kvality.

Agentura PAP v úterý s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Evropské komisi napsala, že EK bude na přelomu března a dubna v Polsku zkoumat, jak funguje tamní systém kontroly při výrobě masa. „Bude to generální, široký audit systému kontroly masa, který se bude konat nejen na jatkách,“ uvedl zdroj. Kontroloři podle něj mají být v Polsku od 25. března do 4. dubna.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!