23. prosince 2017 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kojenecké mléko AMILK může být kontaminované salmonelou. Lékárny ho stáhly

Kojenecké mléko Amilk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kojenecké mléko Amilk. | foto: Reprofoto

BRNO Kojenecká mléčná výživa AMILK může být kontaminovaná bakteriemi salmonely. Informaci obdržela prostřednictvím evropského systému rychlého varování z Francie Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Distribuci v ČR prováděla primárně síť lékáren Dr. Max, která už v pátek výrobek z preventivních důvodů stáhla z prodeje.

V sobotu o problému prostřednictvím tiskové zprávy informoval mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle něj by spotřebitelé neměli výrobek konzumovat. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce aktuálně obdržela notifikaci v rámci systému rychlého varování (RASFF) z Francie, která potvrdila distribuci několika šarží kojeneckých mléčných výživ, u kterých existuje podezření na kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella,“ uvedl Kopřiva.

Dotčené šarže obsahují výživy se dvěma baleními po 300 gramech a data minimální trvanlivosti jsou do 15. února, 27. února, 6. dubna, 4. května, 7. srpna a 3. října. Všechna data jsou do roku 2019.

Mléko stáhli i ve Francii

Příjemcem zboží byla společnost Cedes logistik a právě od ní se ke konečnému spotřebiteli dostala balení přes lékárny Dr. Max. „Tento prodejce z preventivních důvodů už pozastavil prodej uvedených výrobků, o čemž informoval na svých webových stránkách,“ řekl Kopřiva.

Francouzský výrobce, firma Lactalis, stáhla asi 720 vybraných šarží vyrobených po 15. únoru v severofrancouzském městě Craon.

Na výskyt salmonelózy v továrně Lactalisu se přišlo po zvýšeném počtu případů této nemoci u kojenců ve Francii. Souvislost s výrobky se prokázala u 31 případů, 16 dětí bylo hospitalizováno. Všechny už ale podle francouzských médií nemocnici opustily a vede se jim dobře.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!