4. července 2017 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce našla v sušeném ovoci z Číny pesticidy, musí zmizet z regálů

Kustovnice čínská. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kustovnice čínská. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět na trh sedm tun sušeného ovoce goji z Číny, známého též jako kustovnice čínská. Testy u dodávky prokázaly kontaminaci pesticidy ze skupiny Carbofuranů, které EU pro jejich nežádoucí účinky zakázala.

Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v pražské provozovně společnosti Diana Company, která je i dovozcem potraviny do České republiky. Inspekce firmě nařídila, aby informovala všechny své odběratele a zajistila stažení závadné šarže z trhu.

Inspekce zároveň s dovozcem zahájí správní řízení o uložení pokuty. Kromě 161 odběratelů v ČR má podle inspekce firma i deset odběratelů v Rakousku a Maďarsku.

Potravina stažená z prodeje má název GOJI GRADE A - sušené ovoce jednodruhové, označené dobou minimální trvanlivosti do 7. 10. 2018, označení šarže: LOT: PFT16080, dodavatel: QINGDAO PERFECT IMPORT & EXPORT CO. LTD, ROOM 2201, UNIT 2, BUILDING 3, NO.7B SHANDONG ROAD, QINGDAO, Čína.

Carbofuran byl používán jako silný insekticid a pro nežádoucí účinky jej EU od roku 2008 zakázala.

ČTK