11. října 2012 12:08, aktualizováno  12:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce našla 56 tisíc litrů podezřelého alkoholu z Likérky Drak

Likérka Drak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Likérka Drak. | foto: Lidové noviny

CHVALČOV Státní potravinářská inspekce zakázala distribuci 56 360 litrů lihovin z produkce Likérky Drak na Kroměřížsku. Neměly na obalu výrobní šarži.

Inspekce společně s celníky objevila ve skladu společnosti Verdiana v lokalitě Rybníky ve Zlíně 31 426 lahví a šestilitrových plastových barelů s lihovinami z produkce společnosti Likérka Drak, které na obalu nebyly označeny výrobní šarží.

Provozovatel skladu rovněž nebyl schopen doložit původ zboží a datum výroby, pokud tak nedoloží doklad o původu lihovin ve lhůtě stanovené ministerstvem zdravotnictví, musí zboží zlikvidovat.

Podle jednatele likérky Pavla Čanigy ale byly všechny faktury řádně doloženy a ze zboží byla odvedena spotřební daň. "Nemám informace, že by se stalo něco nezákonného," řekl Čaniga.

Zboží prodáme, věří šéf společnosti

Podle jednatele firmy Verdana Roberta Sedlaříka byla pouze výrobní šarže u některých výrobků nečitelná. "Probíhá náprava, inspekce to ví. Budeme je volat na kontrolu a zboží se uvolní do prodeje," uvedl Sedlařík.

Podle Kopřivy navíc inspekce neobdržela oznámení o provozu potravinářského podniku - skladu lihovin - v uvedeném místě, čímž provozovatel porušil zákon o potravinách. "Pro zjištěná pochybení bude s provozovatelem zahájeno správní řízení a případná další zjištění mimo naši kompetenční působnost inspekce postoupí příslušným orgánům státní správy," doplnil Kopřiva.

Sedlařík přiznal, že sklad nenahlásil. Uvedl, že mu nestačily dosavadní prostory, a tak použil i jiné. "Zboží přibývá, nebylo kam dávat," doplnil.

Nebezpečné lahve byly padělky

Likérka Drak byla prakticky od začátku spojovaná s metylakoholovou aférou. Rozbory však v jejích výrobcích škodlivé látky neprokázaly a likérka dál vyrábí. Etikety na nádobách s kontaminovaným alkoholem, které byly zabaveny v Příbrami, označil Čaniga za padělky.

Likérka Drak v Chvalčove je pod stálým dohledem celní správy

Likérka Drak v Chvalčove je pod stálým dohledem celní správy

Likérka je přesto stále objektem zájmu médií. "Těžko se to napravuje a uvádí na pravou míru," uvedl Sedlařík. Likérka Drak vznikla v roce 2002. Vyrábí 20 druhů lihovin.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK