16. dubna 2012 21:27, aktualizováno  21:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kontrola: přepsaná data spotřeby i horší maso v párcích

Salám - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salám - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v sedmi obchodech nekalé obchodní praktiky. Jejich seznam zveřejnila na svém webu.

Prohřešky se týkají zejména klamavě označených výrobků a manipulace s datem použitelnosti. "Nejzávažnější prohřešek jsme zaznamenali v prodejně v Konicích na Prostějovsku, kde uměle prodlužovali datum použitelnosti až o jeden týden," řekl televizi Prima mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Mezi dalšími hříšníky byla například prodejna Ahold v Brně, kde prodávali telecí párky, přitom šlo jen o párky s příměsí telecího masa, zjistila inspekce. V Hrušce ve Znojmě pak objevila přítomnost strojně odděleného masa ve vídeňských párcích se sýrem a v salámu Junior. Na stejný prohřešek SZPI upozornila i u salámu Juniorek v jičínském Kauflandu a u myslivecké klobásky dodavatele M. Karlík distribuce v prodejně v Holicích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Tesco v Novodvorské na Praze 4 nabízelo mezi sýry také produkty s obsahem rostlinného tuku, které byly navíc mylně označeny. Tesco v Třinci manipulovalo s datem použitelnosti u vepřové krkovice.

SZPI od začátku roku 2012 intenzivně kontroluje vytypované prodejny a sklady potravin, kde předpokládá problémy. Našla už množství klamavě označených a prošlých potravin, za jejichž prodej uložila řetězcům pokuty ve správním řízení.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč