1. října 2012 11:04, aktualizováno  12:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce odhalila obchod hrůzy, v potravinách řádila kolonie myší

Potravinářská inspekce uzavřela prodejnu Kubík v Pardubicích, která byla zamořena hlodavci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potravinářská inspekce uzavřela prodejnu Kubík v Pardubicích, která byla zamořena hlodavci. | foto: SZPI

PARDUBICE Živý hlodavec v chladícím boxu, myší zdechliny a trus po celém obchodě. Takový obrázek čekal Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci při kontrole v prodejně Kubík v Pardubicích. Provozovatel ji musel ihned uzavřít. Zákazu se dočkala také vietnamská večerka v Plzni plná plísně a nepořádku.

Inspekce navštívila pardubickou prodejnu koncem září původně v pátrání po nebezpečných lihovinách. Objevila ale porušení hygieny tak závažné, že neprodleně nařídila zákaz prodeje.

Adresa prodejny Kubík v Pardubicích

Adresa prodejny Kubík v Pardubicích

„Inspektoři nalezli v prostorách prodejny několik živých a mrtvých hlodavců, myší trus a větší množství potravin se zjevnými známkami myšího požeru,“ informoval mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Hlodavci si pochutnávali i na zásobách balených mléčných výrobků. Celkem bylo kontaminováno 36 jogurtů a kelímků se zakysanou smetanou.

Potravinářská inspekce zakázala prodej také v plzeňském obchodu s potravinami Than Cao Thi .

Potravinářská inspekce zakázala prodej také v plzeňském obchodu s potravinami Than Cao Thi .

„Dále inspekce zjistila přítomnost živého hlodavce v chladícím zařízení s uskladněnými mléčnými výrobky, hlodavci perforovaná balení čerstvého ovoce a zeleniny, mrtvé hlodavce a myší trus v přepravkách s pečivem a na podlaze prodejny,“ pokračuje mluvčí Kopřiva.

Uzavřena byla také prodejna potravin ve Slovanské ulici v Plzni. Obchod byl zamořen silným zápachem a plísní, ze stěn opadávala omítka a sociální zařízení byla „ve zcela nevyhovujícím stavu“.

Inspektoři 24. září zakázali prodej i v Plzni, provozovatel ale dal prostory do pořádku už za tři dny. Pokutám ale majitelé obchodů zřejmě neuniknou. O výše sankce se teprve rozhoduje.

mevMartin Nevyhoštěný