1. března 2012 17:08, aktualizováno 2. 3 12:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prošlé okurky pro Česko čekaly v plesnivém, vyhořelém skladu

Vyhořelý sklad skrýval v plísni uložené okurky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhořelý sklad skrýval v plísni uložené okurky. | foto: SZPI

BRNO Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce našli ve skladu v Úvalech u Prahy kolem 2000 balení okurek s přepsaným datem spotřeby a další klamavě označené potraviny.

Prostory používané jako sklad potravin byly vyhořelé, plesnivé a bez osvětlení, informoval mluvčí inspekce Michal Spáčil.

"Při prověřování pětipatrové budovy našli inspektoři ve dvou patrech stopy po ohni, stěny a strop byly silně ohořelé, odlučovaly se z nich částečky ohořelé malby a zdiva. Ve všech patrech byly stopy po zatékání vody, ze stěn a stropů opadávalo zdivo," popsal prostory skladu Spáčil.

ČTĚTE VÍCE:

 
Dodal, že podlahy byly znečištěné, skladované potraviny silně zaprášené, v suterénu byly stopy po hlodavcích, v budově chybělo osvětlení a na stěnách byla viditelná černá plíseň.

Skladové prostory v Úvalech patří podle serveru iDnes.cz společnosti Ing. Pavel Tomáš PT-SERVIS. Ta je podle serveru významným dodavatelem privátních značek do zahraničních řetězců Penny Market, Makro, Tesco, Globus, Spar i tradičních českých řetězců COOP a Jednota.

Vyhořelý sklad skrýval v plísni uložené okurky.

Kontroloři navíc u výrobků zjistili zjevné stopy po přemazání původního data spotřeby a jejím klamavém prodloužení. U zmíněných okurek měla být spotřeba prodloužená o dva a půl roku. Kromě toho tu byly i další prošlé potraviny, které měly značení jen v němčině.

SZPI je zakázala uvádět do oběhu. U dalšího zboží provozovatel tvrdil, že je určené k vyhození. Podle inspektorů to musí doložit. Na celý nevyhovující sklad vydala inspekce zákaz užívání.

Vyhořelý sklad skrýval v plísni uložené okurky.

Vyhořelý sklad skrýval v plísni uložené okurky.

SZPI od začátku roku 2012 intenzivně kontroluje vytipované prodejny a sklady potravin, kde předpokládá problémy. Našla už množství klamavě označených a prošlých potravin, za jejichž prodej uložila řetězcům pokuty ve správním řízení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?