27. února 2011 20:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce poprvé použila mobilní laboratoř a na místě zakázala prodej nafty

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce v neděli zakázala prodej závadné nafty ve středočeských Mnichovicích. Poprvé použila rychlou mobilní laboratoř.

Česká obchodní inspekce (ČOI) při kontrole poprvé v historii použila rychlé mobilní laboratoře, díky níž měla výsledky vzorků jen pár hodin po jejich odběru. Prodej byl zakázán ještě před tím, než řidiči naftu vytankovali.

"Výsledek byl špatný, byl v hodnotách horších než obvykle, a proto k zákazu došlo. Na problém byli naši inspektoři upozorněni náhodným spotřebitelem, že by mohlo docházet v jedné blízké čerpací stanici pohonných hmot k prodeji nekvalitního paliva. Proto jsme na místo vyrazili s naší mobilní laboratoří a prodej pár hodin po odebrání závadných vzorků zakázali. Je to poprvé," uvedl ředitel středočeského inspektorátu ČOI Ivan Kruliš pro televizi Prima, která na událost upozornila.

Čtěte také:

"Jedna věc je ona preventivní stránka, kdy zveřejňujeme naše nálezy. Druhá věc je ochraňovat motoristy před nekvalitním palivem, takže v tomto je to novinka a já jsem rád, že to funguje," komentoval zásah ČOI ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS).

Nekvalitních paliv ubylo
Podíl nekvalitních pohonných hmot zjištěných u tuzemských čerpacích stanic v lednu klesl z prosincových 13,9 procenta na 4,5 procenta. Nedostatky inspektoři ČOI zjistili hlavně u motorové nafty.

ČOI v uplynulém týdnu na internetu zveřejnila také seznam čerpacích stanic, u kterých v lednu nabyly právní moci pokuty uložené za prodej nekvalitních pohonných hmot. Nejvyšší celkovou pokutu 300 tisíc korun dostala čerpací stanice H&D oil v Netvořicích na Benešovsku, a to za nedostatky zjištěné při dvou kontrolách loni v létě.

ČTK