10. listopadu 2017 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce prověřila české e-shopy. Rozdala pokuty za 1,5 milionu korun

E-shop (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy E-shop (Ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA E-shopy stále opomíjí povinnost informovat spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Jde o nejčastější prohřešek, který Česká obchodní inspekce zjistila během kontrol on-line obchodníků ve třetím čtvrtletí. Od července do září inspekce provedla 203 kontrol a porušení právních předpisů zjistila u více než 84 procent z nich. ČOI se při kontrolách zaměřuje na problematické on-line obchody. Inspekce to v pátek uvedla v tiskové zprávě.

„Počet kontrol se zjištěním se během posledních dvou let téměř nezměnil. ČOI při kontrolách vychází ze své dlouhodobé zkušenosti a cíleně míří na problematické internetové prodejce a rovněž reaguje na podněty spotřebitelů,“ uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Inspektoři uložili ve 3. čtvrtletí pravomocně celkem 224 pokut provozovatelům e-shopů v celkové výši 1,5 milionu korun. Nevyšší sankci dostal internetový obchod zdravi-krasa-vitalita.cz ve výši 60 tisíc korun.

„Prodejce porušil zásady poctivosti prodeje, když prokazatelně za objednaný výrobek (v počtu šest kusů) účtoval celkem místo částky 2768 korun nesprávně částku 2955 korun a dále účtoval za neobjednaný výrobek částku 219 korun,“ řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. E-shop tak cenu zvýšil o 406 korun . Dalších pět prodejců dostalo pokutu ve výši 50 tisíc korun.

ČTK