13. prosince 2010 17:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce stáhla z Kauflandu nebezpečné sušené ovoce

Inspekce stáhla z Kauflandu nebezpečné sušené ovoce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inspekce stáhla z Kauflandu nebezpečné sušené ovoce | foto: SZPI

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) stahuje z trhu výrobek Stilla natura Hrušky sušené, proslazené původem z Číny kvůli vysokému obsahu oxidu siřičitého. Výrobek dodala řetězci Kaufland slovenská firma Vetter Slovakia. Společnost Kaufland tvrdí, že závadný výrobek už stáhla z prodeje.

"Pro proslazené ovoce dosoušené je stanoveno nejvyšší přípustné množství oxidu siřičitého 100 miligramů na kilogram. U odebraného vzorku však bylo zjištěno 656 miligramů oxidu siřičitého na kilogram (ovoce)," uvedla vedoucí oddělení komunikace SZPI Kadaňková. "Inspekce nedoporučuje jeho konzumaci," dodala.

Řetězec slibuje vrácení peněz
"Na základě opatření SZPI jsme uvedené zboží ve středu 1. prosince okamžitě stáhli z prodeje. Zákazníci mají možnost již dříve zakoupené zboží této šarže vrátit do obchodního domu Kaufland a obdrží peněžní částku v plném rozsahu zpět," sdělil mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl.

Kontroloři zjistili nadlimitní množství oxidu siřičitého u šarže s datem minimální trvanlivosti do 6. června 2011 v balení 175 gramů.

Inspekce stáhla z Kauflandu nebezpečné sušené ovoce

Oxid siřičitý se používá ke konzervaci potravin, ale může být použit také jako antioxidant. Nejčastěji se síří víno nebo právě sušené ovoce. Ve vyšších množstvích může oxid siřičitý vyvolávat alergické reakce u astmatiků, bolení hlavy a průjem.

ČTK, Lidovky.cz