17. března 2009 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce zakázala žvýkačky na potenci

Zakázané žvýkačky slibující zvýšení potence. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakázané žvýkačky slibující zvýšení potence. | foto: www.szpi.gov.cz

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej tisíců balení doplňků stravy a žvýkaček, které obsahují nepovolené látky na podporu potence. Všechny výrobky pocházejí v Číny a měly být vyvezeny do západní Evropy. Žvýkačky na obale kromě osvěžení ústní dutiny slibovaly také povzbuzení činnosti ledvin a podporu sexuální potence. Varianta pro ženy lákala i na zvětšení poprsí a úpravu menstruace.

Látky tadalafil a sildenafil jsou farmakologicky účinné látky, které však mohou být obsaženy pouze v registrovaných lécích vydávaných na předpis lékaře, řekla dnes ČTK mluvčí inspekce Martina Šmídtová.

Zakázané žvýkačky slibující zvýšení potence.Inspektoři nejprve u dovozce Redmedia Enterprise, s.r.o. odhalila doplněk stravy na podporu sexuální potence ve formě tablet, který obsahoval zakázané látky tadalafil a sildenafil. "U stejného dovozce však byly odebrány také dva vzorky poněkud kuriózních žvýkaček s příchutěmi, vyráběných zvlášť pro ženy a pro muže.

I v těchto potravinách prokázaly laboratorní analýzy prokázaly obsah obou látek, které jsou u volně prodejného zboží nepřípustné.

Doplněk stravy a žvýkačky chtěl distributor vyvézt do Švýcarska, Rakouska, Francie a Německa. Ještě před kontrolou SZPI část zásilky prodal do Velké Británie. Nyní bude muset celkem 700 balení žvýkaček po dvaceti dražé a 8000 tablet doplňku stravy zlikvidovat.

Na tuzemském trhu se naposledy objevil výrobek s látkou tadalafil letos v únoru. Doplněk stravy ErMax původem z Číny dovezla na český trh firma Zdravý životní styl z Uherského Hradiště.

Spotřebitelům, kteří mají tento výrobek s datem použitelnosti do listopadu 2011 ještě doma, inspekce nedoporučuje jeho užívání.

Tadalafil a sildenafil obsahují léky určené pro terapii poruchy erekce. Jejich užívání bez lékařského dozoru může být podle internetových stránek Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro zdraví člověka nebezpečné.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz