24. února 2015 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce zavřela slavné Paukertovy lahůdky. Našla myší trus a plíseň

Lahůdkářství Jan Paukert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lahůdkářství Jan Paukert. | foto: Lidové noviny

PRAHA Slavné prvorepublikové lahůdkářství Jan Paukert potkala velká nepříjemnost. Potravinářská inspekce v úterý zavřela podnik na pražské Národní třídě kvůli závažným hygienickým nedostatkům.

Pražské lahůdkářství vzniklo už v roce 1916 a nabízí pečivo, chlebíčky i cukrovinky. Podle kontrolorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Inspektoři však provozovna trpěla závažné nedostatky ve svém zázemí.

V teplé i cukrářské kuchyni našli velké množství myšího trusu.

„Na podlahách a kuchyňských zařízeních, rovněž na izolacích bylo vidět, že jsou ožrané od myší. V zázemí, kde se připravovala jídla, byly celkově znečištěné podlahy dlouhodobě neodklízenou mastnotou a prachem, špinavé byly i dřezy,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. 

Ve skladu ovoce a zeleniny byly na stěnách rostoucí plísně. „Rovněž nebyla zajištěná ochrana skladovaných potravin před škůdci,“ uvedl Kopřiva. Lahůdkářství podle něj zůstane zavřené, dokud provozovatel všechny nedostatky neodstraní.

„Přes veškerou snahu celého personálu byla zjištěna závažná pochybení. Je však třeba zdůraznit, že většina nedostatků byla zjištěna v zázemí, které Lahůdkářství Jan Paukert od 1. ledna 2015 nevyužívá. K tomuto datu byly tyto prostory navráceny pronajímateli. Samotné provozovny se týkají jen dílčí nedostatky, na jejich řešení intenzivně pracujeme,“ řekl jednatel podniku Milan Heidler. 

Paukertovu tradici drží Natland

Pražský soud nedávno zahájil s lahůdkářstvím Jan Paukert insolvenční řízení. Podnik údajně dluží za nájem půl milionu korun.

Tradice Paukertova lahůdkářství sahá do roku 1916, kdy ho jako první české velkolahůdkářství založili Jan a Štěpánka Paukertovi. Za první republiky se stal symbolem kvality a patřil mezi nejslavnější lahůdkářské domy v Evropě. 

V roce 1952 bylo lahůdkářství znárodněno, v roce 1991 podnik v restituci získal zpět syn zakladatelů Jan Paukert mladší. Po rekonstrukci se lahůdkářství pod názvem Jan Paukert opět otevřelo v říjnu 2008. V roce 2012 získala stoprocentní podíl v podniku skupina Natland.

Lidovky.cz, ČTK
K. Novák 181 slavné Paukertovy lahůdky Dobrou chuť. 7:48 25.2.2015
V. Grycz Prasata česká. 7:46 25.2.2015

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)