11. března 2010 21:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekci hrozí, že zaplatí odškodné za stahování kočárků z trhu

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce (ČOI) bude možná muset platit odškodnění českému prodejci dětských kočárků značky Quinny a Maxi-Cosi.

Informovala o tom televize Nova. Inspekce totiž dva kočárky těchto značek loni označila za zdraví škodlivé, nařídila jejich stažení z trhu a zařadila je i do evropského seznamu nebezpečných výrobků Rapex.

Hlavního hygienik ale vydal opačné stanovisko a oba kočárky proto mohou opět na trh.

Distributor by mohl vysoudit několik milionů
ČOI loni v září oznámila, že z hlediska zdravotní nezávadnosti nevyhověly kontrolám kočárky Quinny Speed a Maxi-Cosi Mura kvůli zvýšenému obsahu karcinogenních látek první kategorie v držadlech a rukojetích. Distributor kočárků se chce kvůli nařízenému stahování kočárků z trhu soudit, podle stanoviska několika právníků by mohl na ČOI vysoudit několik milionů Kč jako ušlý zisk, uvedla televize.

"Hlavní hygienik ČR konstatoval, že ty kočárky jsou zdraví bezpečné a splňují veškeré stanovené právní normy," řekl Nově mluvčí ČOI Tomáš Vozáb.

Stanovisko nadřízeného hlavního hygienika sice inspekce podle Novy respektuje, nadále však trvá na tom, že kočárky jsou závadné.

Firma se chce soudit také proto, že ČOI dosud neodstranila svoje stanovisko o škodlivosti kočárků ze svých webových stránek. "My jsme prostřednictví našeho právního zástupce vyzvali ČOI už v prosinci, aby to odstranila ze stránek, a máme březen, a stále se nic neděje," řekl televizi jednatel prodejce kočárků, firmy LIBFIN, Marek Ruscher.

ČTK