12. listopadu 2012 18:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspektoři provedli razii u Němců, kteří odklonili peníze do Švýcarska

Švýcarská banka UBS  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarská banka UBS | foto: Shutterstock

BERLÍN Německé úřady provedly razie v domech některých německých klientů největší švýcarské banky UBS podezřelých z daňových úniků. Bernd Bieniossek z úřadu státního žalobce v západoněmeckém městě Bochum uvedl, že razie v Německu se zúčastnilo 50 daňových inspektorů.

Podle úřadu žalobce impulzem k začátku vyšetřování byla koupě elektronických záznamů o stovkách klientů UBS z Německa. Další akce by měly následovat. Podobné vyšetřování vedou i žalobci ve městě Mannheim.

Banka v dnešním prohlášení popřela účast na daňových únicích a uvedla, že od roku 2009 učinila změny ve svém zahraničním podnikání. Dodala rovněž, že trestá zaměstnance, kteří se neřídí jejími pravidly.

Největší bankovní skandál

UBS je jednou ze švýcarských bank, které jsou vyšetřovány v USA a Evropě kvůli podezření, že pomáhaly svým klientům v zahraničí k daňovým únikům.

Vyšetřování v roce 2008 v USA vedlo k vysoké pokutě a zmírnění švýcarského bankovního tajemství. Na počátku tohoto roku bylo vyšetřováno několik poboček UBS ve Francii.

V srpnu UBS popřela zprávy z médií, že poradila bohatým Němcům, aby před vstupem nové švýcarské daňové dohody v platnost od ledna přesunuli své peníze do Singapuru a dalších podobných finančních center, napsaly agentury AP a Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz