Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspektoři si hráli na turisty a rozdávali pokuty

Dětský řetízkový kolotoč (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětský řetízkový kolotoč (ilustrační foto) | foto: shutterstock.com

PRAHA Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila na konci března pokuty v celkové výši 14.000 korun provozovatelům různých obchodů a restaurací v centru Prahy. Dalším provozovatelům hrozí pokuty ve správním řízení.

Informoval o tom dnes mluvčí ČOI Tomáš Vozáb. ČOI se snažila při své kontrole kopírovat typickou cestu běžného turisty po Praze.

Její pracovníci proto navštívili pekařství, prodejny se suvenýry, stánky na Matějské pouti, ale využili i služeb taxikářů. Nejhůře dopadly obchody, stánkaři a restaurace, naopak taxikáři byli podle ČOI bez závad.

Metrem za památkami a pak za vůní pečiva
Podle inspektorů přijede typický návštěvník na okraj Prahy a do centra se vydá metrem. Před návštěvou památek se nechává zlákat například vůní čerstvého pečiva. Vydá se přes Karlův most na Malou Stranu, kde si zajde na oběd a vybere nějaký dárek.

Poté se sveze taxíkem na výstaviště v Praze 7, kde si ve stánku na Matějské koupí sladkosti. Před odjezdem si koupí v tržnici na Pankráci nové boty. Inspektoři se při kontrole zaměřili především na informační povinnosti a poctivost prodeje.

Karlův most v Praze.

Na Malé Straně navštívila ČOI celkem 19 provozoven se suvenýry, textilem, květinami, chovatelskými potřebami, dále zlatnictví, potraviny i restaurace. Porušení inspektoři zaznamenali v 15 případech. V šesti případech šlo o neposkytování informací o ceně prodávaných výrobků. Ve třech provozovnách objevila ČOI padělky v hodnotě přes 78.000 korun. Třem provozovatelům udělila ČOI pokuty v celkové výši 5000 korun s dalšími 12 zahájí správní řízení.

V pekařství byla pochybení, taxikáři jsou bez chybičky
V pekařstvích zjistili inspektoři závady ve třech ze čtyř kontrolovaných prodejen. Ve dvou případech prodejci neposkytli informace o ceně výrobků, v jednom případě nebyla dodržena slibovaná hmotnost.

Taxikáře kontrolovala ČOI ve spolupráci s městskou policií. Prověřeny byly služby třech provozovatelů, podle ČOI byly kontroly bez závad.

Taxi (ilustrační foto)

V areálu výstaviště v Holešovicích testovali inspektoři 16 stánků s cukrovinkami, hračkami a občerstvením. Prohřešky zaznamenali v sedmi případech, šlo o nedostatečné informace o ceně výrobků, nevydání dokladu o zakoupení výrobku s potřebnými náležitostmi a nedodržení slibované hmotnosti. Pěti stánkařům byly uděleny pokuty v celkové výši 7000 korun, se dvěma bude zahájeno správní řízení.

Bez závad nebyla ani pankrácká tržnice, kde inspektoři zkontrolovali osm stánků s textilem a obuví. V sedmi případech prodejci porušili povinnost poskytnout informaci o ceně. Pokuty v celkové výši 2000 korun dostali dva, s pěti dalšími bude zahájeno správní řízení.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...