Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Instagram pod křídly Facebooku začne prodávat fotky uživatelů

Služba na sdílení fotografií Instagram | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Služba na sdílení fotografií Instagram | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Oblíbená aplikace na sdílení fotografií Instagram mění pravidla používání služby. Z těch nově vyplývá, že společnost může bez upozornění využít fotografie nahrané uživateli v inzerci. Jedná se o první výraznou změnu od letošního dubna, kdy byl Instagram odkoupen sociální sítí Facebook.

„Naše komunita se o dost rozrostla od dob, kdy jsme sepsali původní pravidla. Abychom šli s dobou i s miliony uživatelů, přinášíme vám jejich novou aktualizovanou verzi,“ oznámil v pondělí Instagram na svém blogu.

Podezíraví čtenáři jsou sice hned vzápětí ujištěni, že žádné změny ve vlastnictví nahraných fotografií se nekonají, pokud ale prozkoumáte nová pravidla důkladněji, narazíte na formulku, kterou už delší dobu znají například uživatelé sociální sítě Facebook, tedy mateřské společnosti Instagramu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Služba je financována prodejem reklamy. Abychom byli výděleční a nabízeli placený obsah či inzerci, souhlasíte, že firmy nám mohou platit za zobrazení vašeho jména, obsahu, který se vám líbí, a fotek ve spojitosti s placeným či sponzorovaným obsahem či inzercí. Bez toho, aby vám z toho plynula jakákoliv finanční kompenzace,“ stojí v nových pravidlech užívání.

Změny také dávají uživatelská data k dispozici sociální síti Facebook a umožňují Instagramu údaje o připojení (cookies) prodávat i dalším společnostem.

Jak získat z Instagramu zisky

Nová opatření souvisejí podle BBC s nedávnými prohlášením viceprezidentky Facebooku Carolyn Everson, která počátkem prosince oznámila, že firma hledá způsoby, jak získat z Instagramu větší zisky.

Analytici se podle britského serveru domnívají, že nepopulární změny srazí Facebooku reputaci. „Pokaždé, když Facebook změnil nastavení soukromí uživatelů, dočkal se velmi ostré odezvy a byl přinucen se stáhnout,“ cituje BBC Richarda Holwaye z TechMarketView.

Miliony lidí sdílí svoje fotografie

Instagram je volně dostupná aplikace, která svým uživatelům umožňuje sdílení fotografií. Uživatelé díky ní mohou své fotky obohacovat o nespočet filtrů a efektů a sdílet je se svými přáteli, kteří je můžou okomentovat a podobně jako na sociální síti Facebook jim dát svůj "like".

Počet „instagramistů“ roste, dva roky starý projekt už přilákal přilákal zhruba 100 milionů uživatelů. Letos v dubnu nadějnou firmu s pouhými třinácti zaměstnanci koupila největší sociální síť Facebook za miliardu dolarů. Pro Facebook to byla první velká akvizice, která souvisela se vstupem společnosti na burzu.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...