13. května 2009 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Intel bude sponzorovat daňové poplatníky

Intel Cote i7 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Intel Cote i7 | foto: IntelReprofoto

BRUSEL Evropská komise dnes vyměřila rekordní pokutu 1,06 miliardy eur (zhruba 28 miliard Kč) americkému výrobci počítačových čipů Intel. Firma podle komise poskytovala výrobcům počítačů slevy za to, že omezovali používání čipů konkurenční firmy Advanced Micro Devices, čímž porušila pravidla hospodářské soutěže. Intel rozhodnutí EK odsoudil, jakákoliv provinění odmítá a chystá se celou věc přivést k soudu.

Podle komise Intel poškozoval konkurenci od roku 2002 a jeho chování mu pomohlo udržet vlastní podíl na trhu v době, kdy AMD rostlo. Pokuta, kterou by měl Intel zaplatit, představuje zhruba čtyři procenta obratu společnosti z roku 2008. Jde přitom o historicky nejvyšší pokutu, kterou, kdy EK udělila jedné společnosti. Dosavadní rekord "držela" sklářská firma Saint-Gobain s 896 miliony eur (zhruba 24 miliardy korun).

Ze sponzora budoucnosti je sponzor evropských daňových poplatníků

"Intel poškodil miliony evropských spotřebitelů, když několik let svévolně konal, aby udržel své konkurenty mimo trh s počítačovými čipy," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Podle ní se evropský trh na tržbách Intelu podílí zhruba ze třetiny.

Peníze, které Evropská komise od Intelu získá, nepůjdou z drtivé části do její vlastní "kapsy", ale o tuto částku se sníží odvody členských států do pokladny Evropské unie. Vrátí se tak v podstatě daňovým poplatníkům.

Kroesová také v této souvislosti na tiskové konferenci žertovala, že Intel bude muset nejspíš změnit svůj hlavní reklamní slogan ze "sponzor budoucnosti" na "sponzor evropských daňových poplatníků".

Americká společnost se sídlem v kalifornském Santa Clara nicméně jakákoliv obvinění ze strany komise odmítá. "Myslíme si, že toto rozhodnutí je špatné a přehlíží realitu trhu s čipy, který je vysoce konkurenční a je charakterizován neustálými inovacemi a vývojem lepších produktů za nižší ceny. Poškození spotřebitelů bylo nulové. Intel se odvolá," uvedl v tiskovém prohlášení šéf Intelu Paul Otellini.

Intel a AMD jsou dva hlavní výrobci procesorů, které tvoří jádro každého počítače nebo serveru. Intel kontroluje zhruba 80 procent trhu.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?