Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Internet chrlí vtipy: Smažme Islandu jeho dluhy, nebo tu sopku nevypnou

Zruším islandskou sopku - foto z facebooku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zruším islandskou sopku - foto z facebooku | foto: Reprofoto

REJKJAVÍK/PRAHA Erupce islandského vulkánu Eyjafjallajökull působí světové ekonomice nebývalé škody. Ledaskdo tento gigantický vrtoch přírody přirovnává v jeho pustošivosti dokonce k efektu jedenáctého září 2001. To však jako vždy nebrání vtipálkům v jejich práci a internet se plní vtipy o strašlivých nedorozuměních, které paralyzovaly Evropu.

Na českém webu se aktuálně objevila další z verzí billboardu v rámci antikampaně proti ČSSD. Charismatický lídr českých socialistů na něm proklamuje jak plánuje naložit s nebohým vulkánem. Samozřejmě ale až po květnových, pro ČSSD nepochybně vítězných, volbách.

Čtěte více:


Jiří Paroubek zachrání Evropu před ničivým živlem.

Většina jazykových hříček "sopečných vtipů" však vychází ze souvislosti mezi erupcí a islandskou ekonomickou krizí. "Smažme Islandu jeho dluhy, nebo tu sopku nevypnou," hlásá v angličtině název jedné z mnoha Facebookových skupin, které si z drsných Islanďanů utahují.

Asi nejrozšířenější vtip zase poukazuje na to, že britští věřitelé požadovali po islandských bankách "cash" (hotovost) nikoliv "ash" (popel). Neuvědomili si přitom, že islandská abeceda písmeno "c" bohužel vůbec neobsahuje.

Server britského magazínu GQ zlomyslně sestavil žebříček hrůz, které dal Island světu. Neopomněl například zmínit nakládaného žraloka, což je pochoutka považovaná za "největší hnus, který se kdy objevil v restauračních menu." Server si také všiml, že právě na Islandu se odehrává podstatná část suverénně nejhorší Bondovky Dnes neumírej.

Další vtipálci upozorňují na to, že se doslova naplnily loňské pesimistické předpovědi ekonomů. Posledním přáním islandských finančníků totiž bylo, aby byl popel z jejich zkrachovalých bank rozptýlen po celé Evropě.

Dusivá pomsta

Island je jednou z největších obětí současné finanční a hospodářské krize. Země, kde žije pouhých 320 tisíc lidí, v posledních měsících ostře bojovala s Británii a Nizozemím o to, kdo uhradí dluhy padlých ostrovních bank.

Oběma věřitelům totiž Island dluží přes 5 miliard dolarů ze zkrachovalých fondů Icesave. Islanďané ovšem v referendu rozhodli, že z jejich daní se žádné peníze Britům ani Nizozemcům posílat nebudou, protože se soukromými bankami nemají nic společného.


To vysvětluje i další z vtipů šířených na síti Twitter, který využívá podobnosti anglických slov popel a zadnice (ash x ass): "Islandský daňový poplatník Britům a Holanďanům: zapomeňte na peníze z Icesave, polibte nám popel."

Racionální boj
Bude mít Island v dluhovém sporu poslední slovo? Editor britského deníku Daily Telegraph Jeremy Warner na svém blogu upozornil na racionalitu jednání Islanďanů.

"Můžeme tomu říkat Islandská odplata, ale faktem je, že pro malou zemi neexistuje efektivnější způsob jak se postavit silnějším protivníkům, než spustit soptící vulkán na svém území," tvrdí Warner. "To se nedá přebít ani totálním obchodním embargem, jakkoliv účinným," dodává.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...