19. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Internet musí být stejný pro všechny, Německo si posvítí na Telekom

Nový šéf německých liberálů Philipp Rösler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový šéf německých liberálů Philipp Rösler | foto: ČTK

BERLÍN Německá spolková vláda připravuje zákon o rovném přístupu k internetu pro všechny občany. Provozovatelé telekomunikačních sítí by podle něj měli poskytovat stejně rychlý internet za stejnou cenu nezávisle na poskytovateli připojení. Ministr pro hospodářství Philipp Rösler tím chce zaručit „neutralitu sítě“, která měla být narušena nabídkou dominantního provozovatele Deutsche Telekom.

Internet by měl být zachován v současné podobě a fomě, ve které byl založen, hájí mluvčí Rösselova ministerstva plány na tvrdší regulaci provozovatelů telekomunikačních sítí. Návrh by měl zaručit rovné podmínky pro různé datové toky – tedy jeden ze základů takzvané „síťové neutrality. Informuje o tom deník Frankfurter Allgemeine.

Návrh ministerstva hospodářství reaguje na kritizovanou nabídku dominantního poskytovatele internetu Deutsche Telekom, ve kterém dosud stát drží menšinový podíl. Matka globálního operátora T-Mobile totiž nastavila datový limit na sledování videa on-line, po jehož překročení je rychlost stahování radikálně snížena na 384 kilobitů za sekundu – možnost sledování je tak prakticky znemožněna.

ČTĚTE TAKÉ:

Háček je v tom, že vlastní videoslužby německého telekomu Entertain se limit netýká. Opatření tak značně znevýhodňuje konkurenční nabídku stále populárnějších internetových „videopůjčoven“.

„I v budoucnosti chceme pokračovat v nabízení těch nejlepších síťových služeb, do kterých investujeme miliardy eur. Neustále navyšování kapacity sítě ale nemůžeme financovat ze stále klesajících cen za připojení. V budoucnu tak budeme muset zpoplatnit uživatele s vysokou spotřebou dat ještě více,“ vysvětlil další postup Michael Hagspihl, šéf marketingu Deutsche Telekom.

Přístup ke službám bez rozdílu

Ministr a vicekancléř Rösler, který je zároveň předsedou liberální Svobodné demokratické strany, chce návrh předložit v červenci. Zdůrazňuje, že nařízení by nebylo v rozporu nad připravovaným regulačním plánem Evropské unie přezdívaným „Lex Telekom“.

Nabídka internetu by měla být pro všechny stejná. „Provozovatelé sítí nesmějí upřednostňovat přístup k vlastnímu obsah či aplikacím před nabídkou třetích stran,“ dodává mluvčí ministerstva.

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!