14. prosince 2012 9:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Internet se může rozdělit na svobodný Západ a hlídaný Východ

Generální tajemník ITU Hamadoun Touré na konferenci v Dubaji | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník ITU Hamadoun Touré na konferenci v Dubaji | foto: ITU

DUBAJ Česko společně s řadou dalších západních zemí v čele se Spojenými státy odmítlo přistoupit na návrh vypracovaný Mezinárodní telekomunikační unií v Dubaji, která prosazovala celosvětový dohled nad internetem pod hlavičkou OSN.

Tvrdě proti omezení svobody internetu byly v Dubaji především Spojené státy, Velká Británie, Austrálie, ale i další. "Spojené státy jsou zarmouceny a mají pocit promarněných příležitostí, když musejí oznámit, že smlouvu v současném znění podepsat nemohou," uvedl americký vyslanec Terry Kramer.

Ačkoliv další země by měly v pátek podpis pod smlouvu připojit, odpor tolika velkých zemí prakticky zaručuje, že smlouva o dohledu nad internetem se příliš dodržovat nebude. Ve státech, které odmítly návrhu podepsat, uplatněna být nemůže.

ČTĚTE TAKÉ:

Konference pod hlavičkou Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) se v Dubaji konala dva týdny. Jejím cílem bylo dohodnout nová pravidla volání do zahraničí a přenosu dat přes internet. Naposledy se podobná konference konala v roce 1988, tedy v době, kdy o internetu prakticky nikdo nevěděl a celosvětová síť byla teprve v plenkách.

Před takovou formou dohledu nad internetem, jaká se rodila během jednání v Dubaji, varovali i zástupci odvětví. Někteří upozorňovali, že bude lepší žádnou dohodu nepřijmout, než odsouhlasit návrh, který by vládám zlegalizoval cenzuru internetu a dohled nad přenosem dat.

Internet by nemusel být jednotný

Na druhou stranu ale hrozí, že pokud se nepodaří dohodnout žádný společný postup, bude internet v budoucnu v různých částech světa fungovat rozdílně. Na toto riziko upozorňovali především zástupci těch zemí, které navrhovaly větší kontrolu nad internetem.

ČTĚTE TAKÉ:

"V budoucnu se možná dočkáme i značně roztříštěného internetu," řekl agentuře Reuters Andrej Muchanov z ruského ministerstva spojů a masové komunikace. "To by bylo nepříznivé pro všechny a já doufám, že naši američtí a evropští kolegové k tomu zaujmou konstruktivní postoj," doplnil ruský delegát.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz