7. září 2011 20:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Investice do stříbra? Mincovna sází na 'obry'

Stříbrné investiční medaile o hmotnosti jednoho kilogramu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stříbrné investiční medaile o hmotnosti jednoho kilogramu | foto: Radek Petrášek, ČTK

JABLONEC NAD NISOU/PRAHA Česká mincovna začala v Jablonci nad Nisou razit obří investiční medaile ze stříbra o hmotnosti jednoho kilogramu a půl kilogramu. Je to největší ražba v historii mincovny, medaile mají v průměru 90 milimetrů.

Ještě v červnu předpokládala firma, že je investorům nabídne za 35.000 korun, vzhledem k vývoji cen drahých kovů na světových trzích se ale kilogramová medaile bude prodávat za 50.000 korun, půlkilogramová za 28.000 až 30.000 korun. Novináře o tom dnes informoval ředitel mincovny Radek Šulta.

ČTĚTE TAKÉ:

Mincovna dnes začala razit také platinové medaile o hmotnosti půl kilogramu, které tradičně zdobí motivy významných sakrálních staveb v zemi. Ta letošní je věnována katedrále na Velehradě. Mincovna razí pro investory sto těchto medailí.

Případný zájemce bude muset sáhnout do kapsy podstatně hlouběji než v případě srovnatelné stříbrné medaile, hodnota platiny je totiž na úrovni zlata, prodávat se proto bude zhruba za 800.000 korun. Pro srovnání tu loňskou s chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře mohli investoři koupit o 30.000 korun levněji.

S ražbou obřích investičních medailí mají v Jablonci dlouholeté zkušenosti. Výroba stříbrných medailí je ale na hranici výrobních možností mincovny, větší medaili už v Jablonci se současným vybavením vyrobit nedokážou.

Stříbrná investiční medaile o hmotnosti jednoho kilogramu

Stříbrná investiční medaile o hmotnosti jednoho kilogramu

První medaili tam razili ze zlata v roce 2005 u příležitosti prvního výročí vstupu Česka do Evropské unie. Zlatá kilovka se tehdy prodávala za půl milionu korun, ta poslední se v srpnu nabízela za 1,35 milionu korun.

S DPH či bez DPH?

Investiční medaile jsou zatížené DPH, proto vzhledem k rekordním cenám zlata na trhu roste letos podle Šulty hlavně zájem o investice do zlatých slitků, které daní zatížené nejsou.

"Za poslední měsíc jsme prodali zlato za více než 200 milionů korun," dodal Šulta. Ne všichni investoři ale mají podle něj zájem o "nevzhledné slitky", mincovna proto chystá už na podzim ražbu vlastních investičních mincí, které rovněž nejsou zatíženy daní. "Nejmenší budou dvouuncové (62,2 gramu)," dodal Šulta.

Stříbrné investiční medaile o hmotnosti jednoho kilogramu

Stříbrné investiční medaile o hmotnosti jednoho kilogramu

Česká mincovna je poslední firmou sklářského a bižuterního gigantu Jablonex Group, která po jeho rozpadu zůstala v Jablonci v provozu. Od loňského dubna má mincovna nového vlastníka, kterým je společnost Monetica.

Firma s 66 pracovníky uskutečnila loni zakázky za více než 400 milionů korun a její hospodaření skončilo ziskem 57 milionů. Letošní tržby budou podle Šulty díky prodeji zlata zřejmě rekordní a překročí obrat z roku 2009. Tehdy mincovna uskutečnila zakázky za více než 620 milionů.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ADMINISTRÁTOR/IT APLIKAČNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč