Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Investor Justin Bieber se dostal mezi nejvýdělečnější hudebníky

Idol dívek Justin Bieber po předání cen MTV Awards v Belfastu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Idol dívek Justin Bieber po předání cen MTV Awards v Belfastu | foto: Reuters

NEW YORK Žebříčku nejlépe placených hudebníků za rok 2012 s přehledem dominují Britové, přestože podle časopisu Forbes tím nejúspěšnějším je americký rapper a producent Dr. Dre. Do čela přehledu ho katapultovala hlavně jeho úspěšná značka hudebních sluchátek Beats. Díky svému vstupu do světa byznysu se vysoko umístil i 18letý Justin Bieber.

Hudební producent Dr. Dre, původním jménem Andre Romelle Young, není v Česku příliš známý, jeho masivní sluchátka s červeným „b“ bílém poli si už oblíbili i tuzemští milovníci muziky.

Průkopník hiphopové kultury, který produkuje alba například Eminema nebo 50Centa, si podle Forbesu hlavně díky vlastní značce Beats letos přišel na 110 milionů dolarů (zhruba 2,1 miliardy korun). Stal se tak nejvýdělečnějším hudebníkem roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Přispěl k tomu jeho loňský obchod s výrobcem chytrých telefonů HTC. Tomu Dr. Dre prodal 51procentní podíl ve společnosti Beats za 300 milionů dolarů (téměř 6 miliard korun).

Bieber investuje do start-upů

Mezi desítku nejvýdělečnějších hudebníků se dostal i teprve 18letý kanadský zpěvák Justin Bieber, který se nedávno také pustil do nejistých vod byznysu. Investoval totiž do několika začínajících internetových projektů ze Silicon Valley.

Projekty jako Tinychat, Stamped nebo Spotify nejsou hlavním zdrojem jeho letošního 55milionového výdělku (zhruba miliarda Kč). Dívčí idol stále inkasuje nejvíc ze svých alb, turné a merchendisingu, jeho investiční aktivity ale dokazují, že myslí i na zadní vrátka.

Vedle Biebra a Dr. Dre se v žebříčku umístili zejména muzikanti z britských ostrovů. Druhou pozici umělce s největšími letošními zisky obsadil rockový veterán Roger Waters (odhadovaný zisk zhruba 1,7 mld Kč) následovaný Eltonem Johnem (cca 1,55 mld Kč) a irskou kapelou U2 (cca 1,5 mld Kč). Pátý skončil nedávno oživený britská chlapecká skupina Take That.

POŘADÍJMÉNO (MIL. $)POŘADÍJMÉNO (MIL $)
1Dr. Dre (110)8-9Taylor Swift (57)
2Roger Waters (88)10-11Justin Bieber (55)
3Elton John (80)10-11Toby Keith (55)
4U2 (78)12Rihanna (53)
5Take That (69)13Lady Gaga (52)
6Bon Jovi (60)14Foo Fighters (47)
7Britney Spears (58) 15-16Diddy (45)
8-9Paul McCartney (57)15-16Katy Perry (45)
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....