27. dubna 2011 20:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Investoři neplatí, stavaři se zamotávají do úvěrů

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Platební morálka investorů se stále zhoršuje. To nutí stavební firmy více využívat úvěry od bank, aby měly na financování zakázek.

"Mírné navýšení zájmu firem jsme zaznamenali. Jedná se především o poskytování záruk do tendrů," říká mluvčí Komerční banky Monika Klucová. "Naše společnost využívá úvěrů bank hlavně k financování zakázek. Jde především o využívání kontokorentních úvěrů," potvrzuje finanční manažer společnosti SaM silnice a mosty Jiří Berka.

Letí i překlenovací úvěry
Zájem je i o překlenovací úvěry, které by stavařům pomohly přežít stále trvající propad oboru. "Vlivem delších splatností faktur musí zhotovitel zaplatit svým dodavatelům a čekat na peníze, které mu zaplatí investor – zejména stát – často několik měsíců. K překlenutí této doby jsou využívány úvěry," říká ekonomický expert Sdružení pro výstavbu silnic Jiří Prček.

Úvěry podle něj nevyužívají pouze malé a střední firmy, i ty velké často potřebují překlenout dobu mezi úhradou vlastních závazků a úhradou faktur od investorů nebo vyšších dodavatelů.

Čtěte také:


K překlenovacím úvěrům sahají i firmy, které je dosud neměly potřebu využívat. "Kvůli horšící se platební morálce některých investorů se blížíme k okamžiku, kdy o tom s bankami budeme asi muset začít selektivně jednat," uvedl pro LN generální ředitel společnosti SMP CZ Martin Doksanský.

Podle něj je problém s placením hlavně od státu a obcí. "Soukromí investoři, pro které pracujeme, se prozatím chovají korektněji," dodává Doksanský.

Zdrženlivost bank
Jenže stavebnictví je momentálně bankami posuzováno jako nebezpečný obor podnikání. Banky jsou proto mnohem obezřetnější při poskytování nových úvěrů stavařům, podmínky pro poskytování úvěrů jsou náročnější.

Základním předpokladem pro poskytnutí úvěru je jeho návratnost. Proto je od roku 2009 začleněna do úvěrových smluv podmínka zakázkového krytí. To znamená, že stavební firma nedostane úvěr, dokud neprokáže, že má uzavřeny smlouvy o dílo v dostatečném objemu. "Dostatečné zakázkové krytí chce banka vidět obvykle na jeden rok dopředu," říká Klucová.

To má však za následek, že firmy mnohdy berou jakoukoli zakázku za jakoukoli cenu, protože financující bance budou moci dokázat, že mají nějaké zásoby práce.

"Konzervativní přístup bank přetrvá do doby zřejmého obratu vývoje na trhu, který zdaleka nenastal," domnívá se analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil. Vytížení kapacit stavebních firem je totiž nízké a řada z nich nemá nové zakázky, což banky zohledňují ve svém rozhodování o poskytnutí úvěrů.