30. července 2012 21:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němečtí investoři přišli v pyramidové hře o 37 milionů dolarů

Stodolarové bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stodolarové bankovky | foto: Reuters

FRANKFURT Investoři z Německa, Rakouska a Švýcarska přišli kvůli podvodu na bázi pyramidové hry minimálně o 37 milionů dolarů (zhruba 763 milionů Kč). Celková škoda ale bude podle agentury Reuters asi vyšší a může jít až do miliard dolarů.

Podezřelým je jednapadesátiletý německý občan Ulrich Felix Anton Engler, který byl minulý týden zadržen v americkém Las Vegas. Prokuratura v Mannheimu sdělila, že poškozených je v uvedených třech zemích prokazatelně zatím 1295 a zjištěná ztráta činí zmíněných 37 milionů dolarů.

"Očekáváme, že celková škoda bude vyšší," uvedla prokuratura. Engler byl v USA zadržen zřejmě jen náhodou, neboť důvodem bylo překročení tamního imigračního zákona.

ČTĚTE TAKÉ:

Engler je teď v americké vazbě, kde čeká na vydání do Německa. Tam je hledaný právě kvůli podezření z několika trestných činů podvodu a zpronevěry. Englera by měli do Německa provázet vyšetřovatelé ze spolkové země Bádensko-Württembersko.

Engler je podezřelý, že jako nástroj k podvodu využil jednu marketingovou společnost z Floridy, jejímž prostřednictvím lákal z lidí peníze. Toho se měl dopouštět zhruba od roku 2003 do roku 2007 a využíval k tomu hlavně internet. Pomocí floridské firmy nejprve propagoval jiný podnik, který údajně obchoduje na burze. Lidé, kteří převedli peníze do USA, nad nimi pak ztratili kontrolu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Engler sliboval, že vybrané peníze investuje na akciové burze v New Yorku. Zřejmě ale provozoval formu pyramidové hry, kde ti, co se zapojí mezi prvními, dostávají peníze od těch, co do hry vstoupí později. Jakmile se na podvod přijde, na zbytek lidí už žádné peníze nezbudou.

Úřady se loni začaly Englerovým případem zabývat znovu a došly k závěru, že Engler začal podobnou pyramidovou hru pod jiným jménem provozovat rovněž v Nevadě. Mezinárodní zatýkací rozkaz byl na Englera vydán v roce 2007, místo jeho pobytu ale bylo až do minulého týdne neznámé.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?