23. května 2012 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Investoři žalují Facebook a Nasdaq kvůli nevydařenému vstupu na burzu

Pro partnery bude výhodné, že na rozdíl od běžné publikace na Facebooku se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro partnery bude výhodné, že na rozdíl od běžné publikace na Facebooku se... | foto: Reuters

NEW YORK Burzovní operátor Nasdaq čelí žalobě investora, který obviňuje ho z nedbalosti při manipulaci s objednávkami na akcie Facebooku. Primární nabídkou akcií prý Nasdaq způsobil škody investorům. Žaloba byla podána také proti Facebooku, jeho zakladateli Marku Zuckerbergovi a firmě Morgan Stanley kvůli údajnému porušení zákona o cenných papírech. Informovala o tom agentura Reuters.

Investor Philip Goldberg podal žalobu jménem všech investorů, kteří přišli o peníze, protože Nasdaq opozdil či špatně zorganizoval jejich objednávky na nákup a prodej akcií Facebooku nebo zrušení objednávky na akcie 18. května, tedy v den, kdy sociální síť vstoupila na burzu. Technická závada zpozdila debut Facebooku na burze o téměř půl hodiny a opozdila potvrzení objednávek.

ČTĚTE TAKÉ:

Generální ředitel Nasdaqu Robert Greifeld řekl investorům, že firma udělala chyby při vstupu Facebooku na burzu. Upozornil, že první den obchodování bylo zpracováno více než 570 milionů akcií.

Registrace Facebooku a výhled firmy byly špatné

Právní společnost Glancy Binkow & Goldberg pak oznámila, že investor Darryl Lazar podal návrh na hromadnou žalobu investorů v Kalifornii s obviněním, že registrace Facebooku a informace o výhledu firmy byly špatné.

Agentura Reuters v pondělí informovala, že hlavní manažer primární nabídky akcií Facebooku, firma Morgan Stanley, těstě před vstupem sociální sítě na burzu zhoršila její výhled vývoje příjmů a informovala o tom pouze vybrané klienty. Informace se tak nemusela ještě před vstupem na burzu dostat k mnoha klientům.

Zástupci Facebooku a Morgan Stanley nebyli k zastižení, aby se k žalobě vyjádřili, uvedla agentura Reuters.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Akcie Facebooku po pátečním vstupu na burzu v pondělí i v úterý klesly. Třetí den obchodování uzavřely na 31 dolarů, což je více než 18 procent pod cenou stanovenou pro primární nabídku, která činila 38 dolarů.

Lidovky.cz, ČTK