18. srpna 2009 12:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Investorům otrnulo, Německé ekonomice věří více než před krizí

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: Reuters

MANNHEIM Důvěra investorů v německou ekonomiku se v srpnu dostala na nejlepší úroveň za více než tři roky. Index ekonomických očekávání investorů a analytiků pro Německo podle průzkumu institutu ZEW stoupl na 56,1 bodu z červencových 39,5 bodu. Vyšplhal se tak nejvýše od dubna 2006 a překonal očekávání analytiků, kteří počítali s nárůstem na 45 bodů.

Institut uvedl, že za zlepšením vyhlídek německé ekonomiky stojí stoupající průmyslové zakázky a oživení exportu. Spolkový statistický úřad totiž minulý týden oznámil, že německá ekonomika ve druhém čtvrtletí překvapivě stoupla o 0,3 procenta. Německo se tak vymanilo z nejhlubší recese od konce druhé světové války.

"Poslední vývoj HDP ukazuje, že předchozí očekávání odborníků na finanční trhy se uskutečnila. Není to však důvod k euforii. Německá ekonomika se vyvíjí souběžně se světovou ekonomikou, takže by měla oživovat pouze postupně," uvedl prezident ZEW Wolfgang Franz.

Německo je největší ekonomikou v Evropě. Je rovněž klíčovým trhem pro české podniky a do značné míry předurčuje, jak si povede celé české hospodářství. "Německá ekonomika je venku z recese, ale ještě není mimo nebezpečí," upozornil analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING Financial Markets. "Navzdory současným číslům a krátkodobým vyhlídkám stále existují určité překážky pro skutečné oživení. Jednou z nejnaléhavějších je zhoršující se trh práce," dodal.

Lidovky.cz, ČTK