Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Investujte do mladých, jinak riskujete ztrátu jedné generace'

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

Svět čelí rostoucí nezaměstnanosti mladých. Práci hledá přes 75 milionů lidí ve věku 15 až 24 let. Mezinárodní organizace práce varuje před 'ztracenou generací', která se musí vyrovnat nejen s mizivou šancí na trhu práce, ale i rostoucí pasivitou, nejistými pracovními podmínkami a přetrvávající chudobou pracujících v rozvojových zemích.

Mezinárodní organizace práce (ILO) vyzvala na červnové konferenci v Ženevě k urgentní akci na zastavení krize na trhu práce. Žádá politické zásahy a inovativní přístup vlád.

Alarmující fakta

  • Na světě bylo v roce 2010 odhadem 207 milionů nezaměstnaných, z toho 75 milionů  jsou mladí lidé mezi 15 a 24 lety, což je o 4 miliony více než v roce 2007. 
  • 6 milionů z nich už hledání práce vzdalo.
  • Z těch, co pracují, 200 milionů vydělává méně než dva dolary denně.

Zdroj: International Labour Organization (ILO)

Na světě je v současné době 75 milionů nezaměstnaných mladých lidí. "Pokud nebude zahájena okamžitá a dostatečně intenzivní akce na podporu jejich zaměstnanosti, bude svět konfrontován se ztracenou generací," varovala organizace.

Je nutné proti nezaměstnanosti podniknout radikální kroky, vyzývá ILO

Dokument obsahuje kroky, které by vlády měly naplnit s podporou zaměstnavatelů i zaměstnanců. Patří mezi ně například zlepšení přípravy na zaměstnání nebo podpora vlastní iniciativy uchazečů o zaměstnání.

ČTĚTE TAKÉ:

"Důležité je pojmenovat bariéry, které mladým lidem brání v přechodu na pracovní trh," stojí ve zprávě ILO. "V mnoha zemích ale jsou ale makroekonomické i další politiky nefunkční a nevytvářejí dostatek pracovních míst, zvláště pro mladé."

Mladí Řekové ztrácejí naději

Příkladem může být i Řecko. Když tu nezaměstnanost na konci loňského roku dospěla k novému rekordu, bylo to poprvé, kdy počet mladých bez práce převýšil počet pracujících.

"Říká se, že mladí jsou nuceni stěhovat se ze svých domovů a hledat práci v jiných zemích, zatímco politici si užívají života," řekla reportérovi ILO studentka mezinárodních vztahů na Athénské univerzitě Fiona.

"Ti, co se nemůžou stěhovat, jsou čato ušetřeni ostudy a chudoby, když zůstanou bydlet se svými stárnoucími rodiči," říká Fotini, aténský učitel umění. Mladí Řekové ztrácejí naději, to je teď v Aténách hodně vidět," dodává.

Většina mladých Řeků se současnému ekonomické situaci vůbec nediví. Odmalička vyrůstali v rodinách, které si na ekonomické podmínky neustále stěžovaly. Proto došli k závěru, že současné problémy jsou důsledkem tři desetiletí trvající politické chamtivosti a lhostejnosti a také imigrace.

ČTĚTE VÍCE:

Dominový efekt

"Existuje ale i řada jiných problémů kromě nezaměstnanosti, a imigrace je jedním z nich. Nejsme rasisti, ale imigrace se vymyká kontrole. Nemáme dost práce ani pro místní," upozorňuje učitelka architektury Eleni. Eleniin argument přesně odráží závěr zprávy Mezinárodní organizace práce: mladí lidé, kteří pracují v rozvojových zemích, žijí na hranici chudoby, což je donutí odejít za prací do bohatší země. Řetězec nezaměstnanosti tak pokračuje.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!