2. května 2013 10:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

iPadům šlape na paty levná asijská konkurence, Android posiluje

Tablet Sony Xperia Z. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tablet Sony Xperia Z. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Celosvětové dodávky počítačových tabletů v prvním čtvrtletí meziročně stouply o 142 procent na 49,2 milionu přístrojů. Jedničkou na trhu sice zůstal americký technologický gigant Apple, jeho tržní podíl však pokračoval v poklesu kvůli konkurenci ze strany asijských výrobců.

Podle údajů výzkumné společnosti IDC byl podíl tabletů s operačním systémem iOS od Applu poprvé nižší než podíl tabletů se systémem Android firmy Google. Apple v prvním čtvrtletí tak zvýšil dodávky svých tabletů iPad o 65 procent na 19,5 milionu přístrojů. Jeho tržní podíl se ale propadl na 39,6 procenta ze zhruba 58 procent před rokem.

Společnost Apple uvedla na trh nový tablet iPad mini

Společnost Apple uvedla na trh nový tablet iPad mini

Nový tablet Microsoft Surface

A konkurenční Microsoft Surface.

Druhé místo obsadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics, jehož tržní podíl naopak stoupl na téměř 18 procent ze zhruba 11 procent před rokem. Na třetí příčku se dostal tchajwanský výrobce Asus s podílem 5,5 procenta, který odsunul na čtvrté místo americký internetový obchod Amazon. Na konec první pětky se zařadil americký internetový gigant Microsoft.

Za růstem trhu s tablety stojí podle IDC především levné přístroje asijských výrobců využívající operační systém Android. Podíl zařízení s tímto systémem na trhu díky tomu v prvním čtvrtletí dosáhl 56,5 procenta.

Prudký propad domácích PC

Počítačové tablety se staly velkou konkurencí pro klasické osobní počítače, jejichž prodej se podle dřívějších údajů IDC v prvním čtvrtletí propadl o 14 procent. To představovalo nejprudší pokles od roku 1994, kdy firma začaly tyto statistiky sledovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Na český trh se loni podle dřívějších údajů IDC dodalo asi 253 tisíc počítačových tabletů, což byl proti předchozímu roku nárůst zhruba o 237 procent. Nejprodávanější byly přístroje iPad společnosti Apple, druhou příčku obsadila značka Samsung.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK