15. září 2012 21:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

iPhone 5 bude trhák, i když nepřekvapil, věří investoři

Apple představil nový iPhone 5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apple představil nový iPhone 5 | foto: ČTK

PRAHA Žádné velké překvapení na technologickém poli, ale na trhu z toho stejně bude mela, tak lze shrnout reakce analytiků a lidí z branže na nový iPhone 5, který ve středu večer představila společnost Apple.

Nejvíc firma překvapila rychlostí, s jakou chce světové trhy zahltit novým telefonem. Do prodeje jde nový model příští pátek v devíti zemích světa – v USA, Austrálii, Kanadě, Francii, Německu, Hongkongu, Japonsku, Singapuru a v Británii.

VIDEO:

Do konce roku by měla být „pětka“ k dostání ve stovce zemí světa, to je nejrychlejší nástup ze všech modelů iPhonů. „Jsme příjemně překvapeni rychlostí nástupu na trh,“ citovala agentura Reuters prohlášení banky Barclays pro své klienty. Čím rychleji budou telefony k dostání pro co nejvíce zákazníků, tím víc Apple utrží. A tím víc se investorům zhodnotí nákup akcií společnosti. Očekává se, že by jen za první čtvrtletí mohlo být prodáno po celém světě asi 33 milionů nových iPhonů.

Analytici proto zvedli očekávanou cenu akcií na konec čtvrtletí do rozmezí 750 až 820 dolarů. V den odhalení telefonů uzavřely akcie Applu na 699 dolarech.

Apple ovládne 47 procent trhu, odhadují analytici

Analytická společnost Janney Capital Markets odhaduje, že do konce tohoto měsíce se prodá sedm až deset milionů iPhonů 5. To by představovalo tržby kolem čtyř až pěti miliard dolarů. Banka Credit Suisse předpokládá v příštím roce růst prodeje chytrých telefonů o 20 procent, Apple podle ní ovládne 47 procent trhu. Druhý Samsung bude podle této prognózy držet 40 procent.

Zatímco rychlost, s jakou patrně bude nový iPhone 5 dobývat trh, vzbuzuje velký optimismus, technologický pokrok nového modelu takové nadšení nevyvolává. Třeba v anketě na stránkách Today’s iPhone bylo 57 procent (1135 respondentů) z prezentace firmy zklamaných, 12 procent lhostejných a „jen“ 31 procent přispěvatelů spokojených.

Podle analytiků však Apple bude, stejně jako dosud, těžit z velké loajality svých zákazníků. A přece jen, „pětka“ je proti svému předchůdci o pětinu lehčí, o 18 procent tenčí, je výkonnější, s lepším fotoaparátem i kamerou či větším a jasnějším displejem.

libDalibor Martínek