28. června 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

iPhone slaví páté narozeniny. Jak se vám líbí?

Nový iPhone 4S | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový iPhone 4S | foto: ČTK

PRAHA UVNITŘ ANKETA Multimediální přístroj, který začal psát novou etapu chytrých telefonů - iPhone - slaví páté narozeniny. Firma Apple jej začala zákazníkům nabízet 29. června 2007, od té doby se staly jeho hrdým majitelem miliony lidí. Jak se tento multifunkční přístroj líbí vám?

Už před uvedením iPhonu na trh se očekávalo, že Apple předvede originální produkt. A to se také stalo. Necelých 12 milimetrů tlustý přístroj byl kombinací hudebního přehrávače, telefonu a kapesního internetového terminálu.

Překvapivý vzhled

Jeho vzhled překvapil odborníky i laiky; v rozporu s tradičním a léty prověřeným vzhledem mobilů měl iPhone na čelní straně pouze jediné tlačítko. Veškeré ovládání se totiž dělo prostřednictvím rozměrné dotykové obrazovky, jež byla optimalizovaná pro ovládání prsty.

Anketa

Líbí se vám iPhone?

Ano, je to zatím nejchytřejší telefon 81
Ne, mám raději klasické telefony 18
Nevím 9

Prodejní cena iPhonu byla vysoká (499 dolarů za levnější ze dvou verzí), navíc k ní bylo potřeba připočíst pravidelný poplatek mobilnímu operátorovi za připojení k internetu. Aby toho nebylo málo, měl iPhone řadu funkčních omezení, jako třeba nemožnost použít bezdrátovou technologii bluetooth k přenosu souborů nebo absenci nahrávání videa. Přes zmíněné nedostatky se "jablečný" mobil stal bestsellerem, přičemž uvedení každé další generace tohoto přístroje na trh bývá vždy spojeno s velkým očekáváním.

Apple iPhone 5

Apple iPhone 5

Apple zacílil na masového uživatele

Svůj podíl na úspěchu iPhonu jistě má tradičně silný marketing Applu. Hlavní faktor úspěchu nicméně spočíval v něčem jiném: až do uvedení první generace iPhonu cílili výrobci chytrých telefonů především na technické fandy, jimž nevadil poněkud komplikovanější způsob práce s těmito zařízeními. Apple naopak svůj přístroj navrhl tak, aby byl přístupný pro masového uživatele, pro něhož je intuitivní ovládání důležitější než možnost experimentovat s nastavením nejrůznějších funkcí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ – ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz