22. července 2009 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

iPhone táhne Apple k obrovským ziskům, firma roste o 13 procent

Apple iPhone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apple iPhone | foto: AppleReprofoto

SEATTLE Americké společnosti Apple Inc. stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí čistí zisk o 13 procent. Apple těžil především z vysokého prodeje mobilního telefonu iPhone a laptopů, kterým pomohlo snižování cen. Apple iPhonů prodal ve třetím čtvrtletí 5,2 milionu, což je sedmkrát více než za stejné období loni.

Čistý zisk ve třetím fiskálním čtvrtletí, které skončilo 27. června, činil
1,23 miliardy dolarů (asi 22,3 miliardy korun), čili 1,35 dolaru za akcii.

Za stejné období v loňském roce firma vykázala zisk 1,07 miliardy dolarů, což bylo 1,19 dolaru za akcii. Nejnovější výsledky Apple výrazně překonaly prognózy analytiků agentury Reuters, kteří předpovídali zisk 1,18 dolaru za akcii.

Apple prodal ve třetím čtvrtletí 5,2 milionu telefonů iPhone, což je sedmkrát více než za stejné období loni. Vylepšenou verzi tohoto přístroje představila firma v červnu. Prodej počítačů Macintosh se proti loňsku zvýšil o čtyři procenta - společnost prodala 2,6 milionu kusů.

Odborníci přitom nedávno informovali, že trh s osobními počítači zažívá tří až pětiprocentní pokles. "Ta čísla jsou skvělá. Celkový zisk stále překvapuje. Mac se vrací k růstu a skvěle si vede také iPhone - to je velmi silná kombinace," okomentoval výsledky Apple analytik Andy Hargreaves.

Celkový prodej Apple se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 12 procent na 8,34 miliardy dolarů proti 7,46 miliardy dolarů z loňského roku. "Za lepšího stavu ekonomiky bychom prodali ještě více," podotkl finanční ředitel Apple Peter Oppenheimer.

Prodej laptopů Apple se zvýšil o 13 procent, k čemuž přispělo snížení jejich cen. Tržby z prodeje laptopů však tímto klesly o dvě procenta. Výraznější zklamání přinesly výsledky hudebních přehrávačů Apple iPod, jejichž celkový prodej klesl o sedm procent. Podle Oppenheimera to zřejmě souvisí s tím, že telefon iPhone již nabízí řadu podobných funkcí jako iPod.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!