2. listopadu 2017 19:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přichází iPhone X za 30 tisíc. Zájem je extrémní, kusů málo, tvrdí čeští prodejci

iPhone X od Applu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPhone X od Applu | foto: Reuters

PRAHA Společnost Apple v pátek uvede na trh očekávaný iPhone X. O „desítku“ je velký zájem a počet telefonů v obchodech bude malý, většina zákazníků si tak na svůj smartphone bude muset počkat. V omezeném množství se telefon v první vlně prodejů netradičně dostane i do Česka.

„Každý rok poptávka po iPhonech mnohonásobně převyšuje nabídku, letošní rok je ale naprosto extrémní. Z téměř 10 tisíc předobjednávek (iPhonu X, pozn. red.) bude Alza.cz schopna uspokojit pouze necelá dvě procenta zákazníků,“ popsala mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Operátor O2 v pátek vyřídí první předobjednávky, další objednané telefony ale dorazí až v následujících týdnech. „Zájem o nový iPhone X je extrémní jak mezi individuálními zákazníky, tak mezi firmami,“ řekla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Vodafone i T-Mobile nabídnou telefon bez předobjednávek na prodejnách, oba operátoři ale varují před velmi omezenou nabídkou.

Podle informací nákupního portálu Heureka je telefon v Česku možné objednat ve zhruba dvacítce e-shopů. „Doba dodání bude delší, než je běžné, většina prodejců ji uvádí zhruba do jednoho měsíce,“ říká Alexandra Čermáková, obsahová manažerka serveru.

Zákazníky přitom od nákupů neodrazuje ani extrémní cena, která by byla před několika lety nepředstavitelná. V USA iPhone X začíná bez daně na 999 dolarech (asi 22 tisíc korun), na český trh však dorazí po započtení DPH a dalších poplatků za necelých 30 tisíc korun, dražší model vyjde dokonce na 35 tisíc.

iPhone X od Applu
iPhone X od Applu

Příliš málo kusů

Zájem zákazníků pravděpodobně zaskočil i samotný Apple. Z prohlášení firmy lze usuzovat, že předčil i ta nejoptimističtější očekávaní. iPhone X zákazníky zaujal řadou novinek, jako je displej téměř bez rámečků, nový design bez předního tlačítka či funkce Face ID, která uživatele pozná podle obličeje a poslouží místo čtečky otisků prstů.

Někteří experti zároveň soudí, že zájem o novinku kanibalizoval prodeje nového, tradičněji pojatého, modelu iPhone 8, který přišel na trh v září za nebývale vlažného zájmu zákazníků.

Francie a Belgie zakazuje stanování před obchody, kvůli bezpečnosti

I když je drtivá většina vyrobených zařízení dávno rezervovaná pro zákazníky, kteří si novinku předobjednali, iPhone X bude v omezené míře možné koupit v pátek i v kamenných prodejnách, kde bude dostupných několik kusů. To se týká především oficiálních zahraničních Apple Storů, před kterými se již tradičně a za velkého zájmu médií v první den prodeje nového telefonu tvoří dlouhé fronty. Nicméně například ve Francii a v Belgii se letos stanování před obchody kvůli tamním bezpečnostním opatřením nedočkáme.

Jedním z důvodů malého množství kusů v obchodech je i skutečnost, že se nový model začne prodávat ve skoro 60 zemích světa současně, zatímco v minulosti bývalo zvykem uvádět v jednotlivých teritoriích čerstvý model postupně tak, aby Apple dokázal uspokojit zákazníky nejprve v zemích, které považoval za klíčové.

Matoucí jméno

Jestliže začínáte mít v pojmenování iPhonů trochu zmatek, není se za co stydět. Loni v září Apple uvedl na trh iPhone 7 a větší 7 Plus. Logika zavedené terminologie velela, aby se letos objevil na trhu vylepšený a rychlejší iPhone 7S.

Místo něj ale výrobce už v druhé polovině září poslal do obchodů iPhony 8 a 8 Plus, které jsou ve všech ohledech jen mírným evolučním krůčkem vpřed. Pravou revoluci, jakkoli diskutabilní, má představovat právě až iPhone X.

Desítka v jeho jménu však připomíná desáté výročí telefonu od Applu, a nikoli generaci, proto je číslice římská, a ne arabská. Otázkou zůstává, zda napřesrok firma odhalí iPhone 9, 10, anebo rovnou 11.

Nejde však o úplnou raritu. Redmondský rival Applu, společnost Microsoft, se podobně vzbouřila proti číslování u operačního systému Windows. Po verzích 7 a 8 přišla na řadu meziverze 8.1, a pak rovnou Windows 10.

Za omezeným přísunem „desítek“ jsou prý ale také problémy s výrobou. Podle japonského serveru The Nikkei Apple letos vyrobí celkem 20 milionů telefonů, původně přitom plánoval dvojnásobek.

Problémy přitom způsobuje hlavně identifikace uživatele pomocí obličeje, pro kterou chybí součástky. Apple tak prý shání nové dodavatele, aby jejich nedostatek vyřešil. Původně podle The Nikkei navíc „zlobily“ i nové displeje, ale tento problém je prý již vyřešený.

Kvůli malé nabídce proto není divu, že se předobjednané telefony rovněž umístily mezi nejžádanějšími produkty třeba na internetovém aukčním portálu eBay. Ceny nejlevnějšího modelu tu začínají na dvou tisících dolarů, tedy na skoro 44 tisících korunách. Překupníci z řad těch, kteří mají obdržet svůj telefon už v pátek, se ale nebojí říci si dokonce o mnohem víc. A díky zdlouhavým oficiálním dodávkám se jim v mnoha případech opravdu podaří obrovské částky získat.

Změna strategie

iPhone X netradičně přichází na trh až několik týdnů po svém představení. Technologický gigant z kalifornského Cupertina neměl ve zvyku předvádět své produkty ve velkém předstihu. I v tom tkvěla část jeho úspěchu.

Steve Jobs razil skvěle fungující marketingovou strategii, která spočívala ve snaze odeslat nově odhalenou novinku na pulty obchodů během nekolika dnů, než zájem zákazníků odezní, anebo si jejich pozornost mezitím získá konkurenční výrobek. V případě iPhonu X ale žádné obvyklé poučky neplatí a rozhodně se nezdá, že by mu uškodilo opožděné uvedení na trh ani astronomická cenovka.

Bezprostředně před uvedením iPhonu X na trh se společnost „pochlubila“ i dalšími zajímavými čísly. Z ceníku pozáručního servisu například vyplynulo, že za opravu poškozeného displeje u nového modelu zákazníci v USA, kteří si nepřikoupí speciální pojištění, zaplatí 279 dolarů, tedy v přepočtu přes šest tisíc korun. S ohledem na to, že v Česku bývají ceny po přepočtu vyšší, se tak „pavouk“ na obrazovce může pořádně prodražit. V sousedním Německu už stojí výměna displeje iPhonu X 321 eur, tedy skoro 8200 korun.

Ve výsledku bude možná podobná oprava stát stejně jako nový iPhone SE, nebo dokonce víc. U něj mimochodem za stejný zákrok zaplatíte méně než polovinu - 129 dolarů, čili asi 2800 korun. Cena ostatních oprav se může u nového přístroje vyšplhat v Německu až na 611 eur, čili více než 15 tisíc korun. Nemá smysl připomínat, že za tuto cenu se ještě před pár lety prodávaly ty nejmodernější smartphony.

Z velkého zájmu o telefon od Applu má překvapivě radost i Samsung. Jihokorejská firma, jejíž telefony jsou největší konkurencí pro iPhone, je totiž zároveň významným dodavatelem kalifornské společnosti.

Z každého prodaného iPhonu X prý Samsung dostane až 110 dolarů - nový model totiž využívá jihokorejský displej a paměťové čipy. Podle odhadů tak společnost může paradoxně na konkurenčních telefonech vydělat víc peněz než na prodeji své vlastní vlajkové lodi Galaxy S8.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.