2. června 2014 6:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irák hrozí kupcům ropy vyvezené z Kurdistánu. Vidí se jako jediný majitel

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BAGDÁD Irák pohrozil právními kroky proti jakýmkoliv kupcům ropy vyvezené prostřednictvím nového ropovodu z irácké autonomní oblasti Kurdistán do Turecka.

Irácký Kurdistán v květnu uskutečnil první dodávku ropy na mezinárodní trhy navzdory odporu ze strany centrální irácké vlády, která tvrdí, že má jako jediná právo obchodovat s přírodními zdroji země.

ČTĚTE TAKÉ:

Irák již podal žádost o mezinárodní arbitráž proti Turecku kvůli jeho podílu na realizaci dodávky z Kurdistánu. Ta před deseti dny opustila turecký přístav Ceyhan v tankeru United Leadership, její cíl však zatím zůstává nejasný, píše agentura Reuters.

"Varujeme všechny podniky, jednotlivce i instituce před nákupem zásilky irácké ropy naložené na toto plavidlo," uvedla irácká státní organizace pro prodej ropy SOMO.

Mluvčí iráckého ministerstva ropného průmyslu v neděli oznámil, že vývoz ropy z Iráku v květnu stoupl o osm procent na 2,582 milionu barelů denně. Export nicméně zůstává hluboko pod vládním cílem pro letošní rok, který činí 3,4 milionu barelů denně. Vládní cíl počítá rovněž s vývozem 400.000 barelů ropy denně z autonomního Kurdistánu.

Lidovky.cz, ČTK