10. listopadu 2012 19:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irák zrušil obří zbrojní kontrakt s Ruskem za 84 miliard

Zbraně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbraně (ilustrační foto) | foto: Archiv Lidovky.cz

BAGDÁD Irák zrušil zbrojní kontrakt s Ruskem v hodnotě 4,2 miliardy dolarů (84 miliardy korun), ale dle zdroje agentury Reuters bude Bagdád o zbrojní dodávce znovu jednat. Důvodem jejího vypovězení je dle poradce irácké vlády korupce.

Rusko se díky tomuto kontraktu mohlo stát druhým největším dodavatelem zbraní do Iráku. Nákup se týkal kromě jiného bojových vrtulníků a raket. Dohoda byla podepsána za říjnové návštěvy premiéra Núrího Málikího v Moskvě.

Důvodem jejího vypovězení je dle poradce irácké vlády korupce. Málikího mluvčí Alí Musáví řekl agentuře AFP: "Kontrakt byl zrušen. Když se pan Málikí vrátil z Ruska, začal mít obavy z možné korupce. Rozhodl se nechat celý kontrakt prověřit. Záležitost se právě vyšetřuje." Dodal, že jde o "preventivní krok a že vzhledem k tomu, že Irák zbraně stále potřebuje, bude vyjednávat o nových kontraktech".

Podle ruských sdělovacích prostředků mělo Rusko kromě jiného Iráku dodat 30 bojových vrtulníků Mi-28 vyzbrojených protileteckými i dalšími střelami a dále 42 protiletadlových systémů Pancir-S1, který navádí protivzdušné rakety a kanony proti cílům do vzdálenosti 20 kilometrů a výšky 15 kilometrů. O kontraktu se tajně začalo vyjednávat v dubnu, dohoda pak byla přehodnocena v červenci a srpnu.

Za říjnové cesty do Ruska Málikí prohlásil, že má Irák právo nakupovat zbraně od kohokoli, nemusí se nikoho ptát na radu a udílet některé zemi monopol na zbrojní dodávky. "Máme dobré vztahy s USA a Íránem... Zbraně nakupujeme podle svých potřeb," řekl.

Zároveň ale ještě před odletem z Ruska upozornil, že parlament může dohody ještě zmařit, byť už jsou podepsané. Málikího odpůrci se dotazovali na smysl toho, proč nakupovat ve velkém zbraně v Rusku, když většina iráckého arzenálu pochází nebo bude pocházet z USA. Jeden z poslanců podotkl, že k protiteroristickým operacím, kvůli nimž byl kontrakt údajně sjednán, Irák potřebuje spíš lepší rozvědku, a nikoli bojové vrtulníky. Zastánci kontraktu tvrdí, že americké zbrojní dodávky jsou pomalé a že je proto třeba obrátit se i jinam než do USA. Irák a USA uzavřely už přes 460 zbrojních dodávek, jejichž hodnota činila dle amerického velvyslanectví v Bagdádu 12,3 miliardy dolarů.

Po návštěvě Ruska Málikí v Praze dohodl dodávku 28 letounů L-159.

Největším odběratelem ruských zbraní je dle stanice Al-Džazíra Indie, Irák se mohl stát druhým po ní. Rusko dle analytiků letos vyvezlo zbraně za víc než 13 miliard dolarů, což je 19 procent ročního obchodu se zbraněmi. Ztratilo však významného odběratele v Libyi a jistotu ztrácí rovněž v případě Sýrie, to by Rusku způsobilo problémy, protože z blízkovýchodních států kupuje nejvíce ruských zbraní právě Sýrie. Mezi lety 2007 až 2011 zbrojní import Sýrie vzrostl o 600 procent, přičemž 78 procent z něj pocházelo z Ruska. To je také největším dovozcem zbraní do Íránu, který přes omezení daná sankcemi v minulých třech letech nakoupil ruské zbraně za 500 milionů dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz