18. května 2009 16:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irák nechce dodávat plyn do Nabucca

Plynovod Nabucco má řadu potenciálních evropských odběratelů, potýká se ale s nedostatkem suroviny, což by dodávky z Kurdistánu mohly vyřešit. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod Nabucco má řadu potenciálních evropských odběratelů, potýká se ale s nedostatkem suroviny, což by dodávky z Kurdistánu mohly vyřešit. (Ilustrační foto) | foto: Reprofoto

BAGDÁD Irák zamítl smlouvu, podle níž měl z iráckého Kurdistánu proudit plyn do Evropy chystaným plynovodem Nabucco. Bagdádu vadí, že smlouvu nepodepsalo irácké ministerstvo ropného průmyslu, uvedl dnes mluvčí irácké vlády. Dohodu o plynu z Kurdistánu pro Nabucco podepsaly o víkendu dvě evropské firmy a dvě společnosti ze Spojených arabských emirátů.

Mluvčí uvedl, že Irák chce zásobovat Evropu plynem. Bagdád ale v těchto plánech nepočítá s firmami, které vytvořily konsorcium nezávisle na něm s regionální vládou Kurdistánu. "Vláda zamítne každou dohodu, která nezahrne i irácké federální ministerstvo ropného průmyslu," řekl mluvčí.

Plynovod Nabucco by měl snížit závislost Evropy na dodávkách ruského plynu. Proto rakouský koncern OMV a maďarský MOL spojily síly s firmami Crescent Petroleum a Dana Gas ze Spojených arabských emirátů a odstartovaly za podpory Kurdů projekt za osm miliard dolarů.

Hlavní je Irák, Evropa počká
Plyn z Kurdistánu by mohl zásobovat trasu Nabucco od roku 2014, řekl v neděli mluvčí tureckého operátora plynovodů Botas. Podnik je akcionářem projektu Nabucco.

Mluvčí irácké vlády dnes načasování potvrdil. Podle něj by plynu z Kurdistánu mohl být dostatek na zásobování Nabucca, nejprve se ale musejí pokrýt potřeby samotného Iráku.

Bagdád a regionální správa Kurdistánu jsou v dlouhodobém sporu o právoplatnost kurdských dohod o dodávkách surovin, které kurdská správa podepsala bez přítomnosti iráckého ministerstva ropného průmyslu, napsala agentura Reuters.

Plynovod Nabucco má řadu potenciálních evropských odběratelů, potýká se ale s nedostatkem suroviny, což by dodávky z Kurdistánu mohly vyřešit. Nabucco má snížit závislost Evropy na ruském plynu, proto se Rusko staví proti.

Moskva v pátek podepsala s Bulharskem, Řeckem, Srbskem a Itálií dohody, jež mají urychlit výstavbu konkurenčního plynovodu South Stream pro přepravu ruského plynu do Evropy.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...