14. května 2015 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Írán chtěl technologii k obohacování uranu z ČKD. Češi obchod zastavili

Část jaderné turbíny (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část jaderné turbíny (ilustrační). | foto: Česká televizeReprofoto

Írán měl v úmyslu koupit od české firmy ČKD technologii za 1,5 miliard korun, jež by mohla být použita k obohacování uranu. Česká republika obchod zastavila, uvedla agentura Reuters.

Podle zdrojů agentury Reuters byla důvodem k zastavení velkého obchodu falešná dokumentace s údaji o neexistujícím odběrateli. Uskutečněním obchodu by také došlo k porušení sankcí OSN.

Falešná dokumentace vzbudila diskusi o důvěryhodnosti Teheránu v oblasti dodržování dohody o omezení jaderného programu. Ačkoliv íránská strana v objednávce uváděla, že kompresory z ČKD potřebuje k distribuci zemního plynu, údaje o neexistujícím koncovém zákazníkovi vzbudily podezření, že objednávka měla maskovat úmysl porušit dohody uzavřené s OSN.

Íránští vyjednavači se nyní snaží dosáhnout nové dohody o prodeji nižšího počtu kompresorů. Součástí této dohody by měl být další souhlas s dlouhodobým omezením jaderného programu.

Lidovky.cz, Reuters