5. září 2016 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Íránské banky plánují otevřít pobočky v Mnichově. Je to šance, říkají Němci

Německá eura. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá eura. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MNICHOV Tři íránské banky mají v plánu otevřít pobočky v Mnichově, aby přispěly k rozvoji íránských obchodních styků s německými společnostmi. Listu Münchner Merkur to v neděli řekla bavorská ministryně hospodářství Ilse Aignerová.

Ministryně uvedla, že Middle East Bank, Parsian Bank a Sina Bank získaly od íránské centrální banky povolení založit pobočky v zahraničí. Aignerová to listu řekla z Teheránu, kam vyrazila už na svou druhou oficiální návštěvu za poslední rok.

„Obchody mezi bavorskými firmami a Íránem se často nedaří dotáhnout do konce kvůli překážkám v platebním styku,“ uvedla ministryně v rozhovoru, který list zveřejní v pondělí.

„Proto je pro naše podniky tak důležité, aby íránské banky měly v Mnichově své pobočky,“ dodala. Podle něj nabízí Írán ohromné vývozní příležitosti zejména pro bavorské malé a střední firmy.

Mezinárodní hospodářské sankce proti Íránu za jeho jaderný program skončily už v lednu, mnohé evropské firmy si ale stěžují, že nedokážou získat od západních bank exportní financování.

Západní banky mají podle agentury Reuters strach z toho, že USA je budou kvůli nestandardnímu platebnímu styku s Íránem trestat za praní špinavých peněz.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!