22. února 2013 19:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irové přiznali, že do Česka dodávali koninu označenou jako hovězí

Syrové maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrové maso (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DUBLIN Irský zpracovatel masa B&F Meats dodával produkty z koňského masa označené jako výrobky z hovězího nejmenované firmě v České republice. Mluvčí české Státní veterinární správy Josef Duben řekl, že maso z Irska zřejmě mířilo do Zlínského kraje.

Ministr zemědělství Simon Coveney řekl, že závod B&F Meats ve městě Carrick-on-Suir dodával do Česka koňské maso deklarované v češtině jako hovězí. Ministr dodal, že policie a zemědělská inspekce dnes závod B&F uzavřeli.

Česká firma ze Zlínského kraje

Možnými dodávkami koniny označené za hovězí z Irska se už zabývá i česká veterinární správa. "Nějaké zásilky pravděpodobně směřovaly do Zlínského kraje, takže kolegové v regionu je zastaví a prověří," uvedl mluvčí správy Duben. Do chvíle, než testy potvrdí, či vyvrátí přítomnost koňského masa, ale nechtěl zveřejnit, do jaké české firmy maso putovalo.

Irsko do dnešního dne nenalezlo doklady, které by svědčily o tom, že koně porážené v zemi končí v potravinách určených lidem. V Irsku skandál s koňským masem vydávaným za hovězí začal a dosavadní vyšetřování nalezlo původ koniny v hamburgerech vyráběných v Irsku v dovozu z Polska.

České úřady v posledních dnech zjistily koňské maso v hotových lasagních a v pátek i ve vzorku masových kuliček z hovězího a vepřového masa a mletých hovězích burgerů z dovozu. Koňské maso se na českém trhu v omezeném množství prodává, především ve formě uzenin, pokud však jeho přítomnost není označena na obalu výrobku, jde o klamání spotřebitele. Koní se poráží nepoměrně méně než hovězího dobytka.

ČTĚTE VÍCE:

Aféra s koňským masem se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku.

Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy. Česká republika obdržela informaci, že výrobky s koninou mohou být i na jejím území, v pondělí systémem rychlého varování RASFF.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz