1. června 2012 11:12, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irové schválili pakt stability. Pro hlasovalo 60 procent lidí

Irové rozhodovali v referendu o přijetí evrospkého paktu stability. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irové rozhodovali v referendu o přijetí evrospkého paktu stability. | foto: ČTK

DUBLIN Irové ve čtvrtečním referendu ratifikovali evropský fiskální pakt. Vyplývá to z konečných výsledků, podle nichž pro smlouvu hlasovalo 60,3 procenta voličů, proti jich bylo 39,7 procenta.

K urnám přišlo 50,6 procenta z 3,13 milionu registrovaných voličů. V Irsku musí o přesunech pravomocí do Bruselu rozhodovat referenda a Irsko tak bylo jedinou z 25 zemí, které se k paktu přihlásily, kde rozhodovali přímo občané. Ke smlouvě se zatím nehodlají připojit Česká republika a Británie.

ČTĚTE TAKÉ:

Irsko je jediné, kde o paktu rozhodovali občané

Irsko je jedinou z 25 zemí, které se k paktu přihlásily, kde o ratifikaci rozhodovali přímo občané. Ke smlouvě se zatím nehodlají připojit Česká republika a Velká Británie.

Pokud by Irové byli smlouvu odmítli, přišla by země o možnost čerpání z trvalého záchranného fondu eurozóny poté, co v roce 2013 vyprší současný balík úvěrové pomoci. Většina voličů, kteří smlouvu podpořili, své "ano" v referendu zdůvodňovala právě dalším přístupem k evropským penězům.

Dvě referenda, dvě odmítnuté evropské smlouvy

Irové za posledních deset let v referendech dvakrát odmítli evropské smlouvy - smlouvu z Nice a lisabonskou smlouvu. Hlasování o obou těchto dohodách se opakovalo a voliči je po dodatečných úpravách schválili.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!