24. listopadu 2010 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irové si utahují opasky - chtějí uzdravit zemi za cenu vyšších daní

Irsko čekají reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko čekají reformy | foto: ČTK

Irská vláda dnes předložila parlamentu nejrozsáhlejší plán ozdravení státních financí v historii země. Kabinet chce získat v rozpočtu během příštích čtyř let úsporami a vyššími daněmi 15 miliard eur (370 miliard Kč), z toho 40 procent už v příštím roce.

Plán je odpovědí Dublinu na prudký nárůst deficitu způsobený nákladnou sanací irských bank, která zavedla zemi do dluhové krize a ohrožuje evropskou měnu euro.

Úsporami výdajů chce vláda ušetřit deset miliard eur a zvýšenými daněmi a dalšími opatřeními získat zbylých pět miliard. Mezi opatřeními je zejména zvýšení sazby daně z přidané hodnoty, snížení počtu státních zaměstnanců a snížení minimální mzdy.

Plán úspor a zejména získání šesti miliard eur v příštím roce je pro Irsko klíčem k tomu, aby dostalo od evropské unie a Mezinárodního měnového fondu finanční pomoc, řekl v parlamentu premiér Brian Cowen.

Brian Cowen, irský premiér

Pomoc EU přislíbila v neděli a nyní se o ní v Dublinu jedná. Nejčastěji se hovoří o částce v pásmu 80 až 90 miliard eur (až 2,2 bilionu Kč) a podle posledních zpráv by to mělo být 85 miliard.

Čtěte více:

Cílem plánu je dostat rozpočtový deficit k unijnímu limitu tří procent hrubého domácího produktu do roku 2014. Irsko v letošním roce čeká, že kvůli záchraně bankovního sektoru se jeho deficit veřejných financí dostal na 32 procent HDP, což je evropský rekord.

Celkový vládní dluh by měl letos stoupnout na 95 procent HDP a na maximum se má podle plánu dostat v roce 2013, kdy se vyšplhá na 102 procent.