27. července 2012 11:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irsko bojuje s krizí úspěšně. Vrací se na trh dlouhodobých dluhopisů

Irsko čekají reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko čekají reformy | foto: ČTK

DUBLIN Irsko se poprvé od září 2010 vrátilo na trh dlouhodobých státních dluhopisů. Vládní agentura pro správu státního majetku úspěšně prodala investorům obligace za celkem 5,2 miliardy eur (132 miliard korun).

Agentura letos podruhé zorganizovala transakci, v níž si mohli investoři vyměnit dluhopisy, jimž letos a příští rok nadejde termín splatnosti, za nové obligace s delší splatností. Překvapivě ale také nabídla dluhopisy se splatností za pět a osm let i novým investorům a ti je koupili za 4,2 miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Výnos pětiletých dluhopisů činil 5,9 procenta a u obligací se splatností v roce 2020 to bylo 6,1 procenta. To je zhruba na úrovni výnosů italských dluhopisů a pod úrovní dluhopisů Španělska, které už překročily kritickou hranici sedmi procent.

Když se Irsko dostalo v září 2010 kvůli dluhové krizi s výnosy nad sedm procent, muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. V listopadu onoho roku se s nimi Dublin dohodl na záchranném úvěru v celkové hodnotě 85 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun).

"Znamená to pro Irsko velmi podstatný krok na cestě k plnohodnotnému přístupu na trh dluhopisů," uvedl šéf agentury John Corrigan. Dodal, že Irsko tím pokrylo značnou část dluhopisu v sumě 8,2 miliardy eur, který bude muset splatit v lednu 2014 a který byl pro zemi nejvážnější finanční hrozbou na obzoru.

Lidovky.cz, ČTK