Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irsko se potápí. Pád ostrova blahobytu může být tvrdší než ten řecký

Příznivci Lisabonské smlouvy sledují v bruselském pubu televizní vysílání druhého irského referenda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příznivci Lisabonské smlouvy sledují v bruselském pubu televizní vysílání druhého irského referenda. | foto: Reuters

PRAHA/DUBLIN Irsko pravděpodobně nevydrží současný tlak na státní finance a nejpozději do konce příštího roku požádá o stejnou zahraniční pomoc, jakou letos na jaře přijalo Řecko. Myslí si to většina analytiků, kterých se dotazovala agentura Reuters.

Vážnost situace přiznává i vláda v Dublinu a z dalšího růstu nákladů na obsluhu dluhu částečně viní nechtěné poznámky německých činitelů.

"Není to jen problém Irska, je to problémy celé Evropy," poznamenal hlavní ekonom společnosti Bloxham Stockbrokers Alan McQuaid. Reuters se dotazoval 30 ekonomů a finančních analytiků, z nichž jsou celé dvě třetiny přesvědčeny, že Irsko situaci nezvládne. Část ekonomů pak uvedla, že případná záchrana Irska by hrubým odhadem a z dnešního pohledu přišla asi na 48 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč).

Mezi respondenty byli ekonomové z výzkumných ústavů a z největších bank v Irsku i jiných evropských zemích. Část respondentů pak tvořili analytici dluhopisových trhů ve velkých makléřských společnostech.

Reuters podobné průzkumy provádí často, ten nejnovější ale ukazuje zásadní posun. Ještě před měsícem si totiž těsná většina analytiků myslela, že Irsko se s nynějšími problémy vypořádá a žádnou pomoc od EU či Mezinárodního měnového fondu příští rok nebude potřebovat. Důvěra ve schopnost Irska vyrovnat se s obrovskou dluhovou zátěží ale od října velmi výrazně klesla.

Proč se odhady analytiků změnily?

Náklady na pojištění irského dluhu proti riziku nesplacení se vytrvale zvyšují a dnes vystoupily na nový rekord. Podobně výnos dluhopisů irské vlády se splatností deset let se dnes vyšplhal na 685 bazických bodů nad výnos srovnatelných německých dluhopisů, které se v rámci eurozóny považují za nejkvalitnější. Tak vysoko tento ukazatel nebyl za celou dobu existence eura.

Irsko dnes přiznalo, že růst výnosů a potažmo nákladů na obsluhu dluhu je velmi vážná věc. "Obavy z toho má celá eurozóna," poznamenal irský ministr financí Brian Lenihan. Neodpustil si ale poznámku, že z části jsou na vině neúmyslné poznámky některých německých činitelů.

Ti se vyjadřovali k novému stálému mechanismu záchrany jednotlivých členů eurozóny, který by přinutil soukromé držitele dluhopisů podílet se na nákladech na případnou budoucí záchranu.

Lenihan řekl, že Irsko chce mít v těchto plánech jasno. Ačkoli Německo dalo srozumitelně najevo, že nový mechanismus se nebude vztahovat na už vydané dluhopisy, samotný plán trhy vyděsil. Existují obavy z dominového efektu a přenosu problémů na další země na okraji eurozóny.

Ještě před pár týdny se zdálo, že periferie eurozóny už nejtěžší období překonala a že je zažehnána i krize jednotné evropské měny euro.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...