30. května 2011 15:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irsku nechtějí banky půjčovat. Hrozí problémy

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Kromě Řecka bude další finanční pomoc možná potřebovat i Irsko. Země se nebude schopná vrátit na trh v roce 2012, jak předpokládají tamní politici. Píše o tom deník Financial Times Deutschland s odkazem na vyjádření ministra dopravy Lea Varadkara pro irský nedělník Sunday Times.

Podle Varadkara je velmi pravděpodobné, že mezinárodní společenství prodlouží platnost současného záchranného programu, který počítá s finanční pomocí ve výši 85 miliard eur (přes dva biliony korun), a nebo rovnou zemi poskytne novou pomoc. "Myslím si, že to je názor většiny lidí," řekl Varadkar.

Trhy Irsku nevěří
Podle něj Irsko nebude příští rok schopné získat na trhu dostatek peněz pro financování vlastního dluhu, jak s tím původně počítala Evropská unie (EU) i Mezinárodní měnový fond (MMF). Varadkar předpokládá návrat na trh až "někdy kolem roku 2013".

ZADLUŽENÁ EVROPA


Bývalého šéfa hnutí Libertas a hlavní tvář kampaně proti přijetí lisabonské smlouvy Declana Ganleyho poslední vývoj nijak nepřekvapuje. Podle něj bylo již před nedávnými parlamentními volbami zřejmé, že Irsko bude druhou pomoc potřebovat.

"To je daň za to, že jsme neočistili naše hospodářství od platební neschopnosti," řekl deníku Irish Examiner. "Irsko se z toho může dostat, ale jen v případě, že se zbavíme platební neschopnosti bank. Jinak se samozřejmě na trhy vrátit nemůžeme," dodal.

Nejvyšší rozpočtový schodek v EU
Irsko znárodnilo prakticky všechny problémové banky a jejich záchrana jej stála několik desítek miliard eur. Kvůli tomu loňský rozpočtový schodek činil 32 procent HDP, což je zdaleka nejvyšší hodnota v celé Evropské unii.

Varování, že Irové budou potřebovat další pomoc, ale není první. MMF již před časem varoval, že země nebude schopná půjčených 85 miliard eur splatit. Úrokovou sazbu u záchranných úvěrů totiž považuje za příliš velkou a situaci komplikují i vyhlídky na nepříliš přesvědčivé oživení ekonomiky.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!