7. února 2013 7:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irští poslanci schválili likvidaci Anglo Irish Bank

Banka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka (ilustrační foto) | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

DUBLIN Irští poslanci dnes na mimořádném zasedání schválili likvidaci irského finančního ústavu Anglo Irish Bank. Očekává se, že tuto likvidaci, kterou navrhla vláda, ještě dnes podle agentury Reuters schválí i senátoři a podpisem uvede v zákon prezident. Dublin navrhl likvidaci, aby nemusel platit vysoké splátky dlužního úpisu.

Krok podpořilo 113 členů dolní komory, Poslanecké sněmovny, proti jich bylo 36. Evropská centrální banka (ECB), od které Irsko očekává pomoc s jeho státní zadlužeností, s likvidací nejspíš souhlasí.

Se souhlasem ECB

ECB podle zdrojů v Bruselu minulý měsíc odmítla řešení, které jí irská vláda předložila a které počítalo se změnou části účtu za záchranu irského bankovního sektoru. Guvernér irské centrální banky Patrick Honohan proto ECB předložil pozměněný návrh.

Honohan je zástupcem Irska v Radě guvernérů ECB. Svým kolegům měl nabídnout variantu, podle které by stát banku úplně zlikvidoval, aby tak nemusel pokračovat ve splátkách dlužního úpisu na 28 miliard eur (asi 720,6 miliardy Kč). Roční splátka přitom vychází na zhruba 3,1 miliardy eur (asi 79,8 miliardy Kč).

Slučování

Dlužní úpis Irsku před lety umožnil Anglo Irish Bank zachránit před kolapsem. Banka se ale ani tak nevzpamatovala. Později se sice sloučila s ústavem Irish Nationwide Building Society, vláda ale rozhodla, že činnost ústavu utlumí. Sloučený ústav se jmenuje Irish Bank Resolution Corporation (IBRC).

V případě likvidace většina bilance IBRC přejde na irskou centrální banku (CBI). Ta si totiž vynutí splatnost kolaterálu, který IBRC využila, aby si u centrální banky zajistila financování přes 40 miliard eur (přes bilion Kč). Mezi aktivy budou dlouhodobé dluhopisy irské vlády, jimiž bude nahrazen současný dlužní úpis. Dluhopis s delší splatností umožní, že Irsko bude moci závazky splácet postupně a s menším rizikem.

Lidovky.cz, ČTK