7. června 2016 15:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Island zákonem omezí populární službu AirBnB. Turisté přibývají moc rychle

Pohled na Reykjavík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Reykjavík | foto: Shutterstock

REYKJAVÍK/PRAHA Islandský parlament schválil zákon, který stanovuje limity k pronájmu bytů či pokojů turistům. Webový portál AirBnB totiž přispěl k prudkému nárůstu počtu turistů v zemi s 335 tisíci stálými obyvateli. Za poslední rok se na ledovce, vodopády, polární záři a jiná lákadla přijelo podívat 1,6 milionu lidí.

To znamená 29procentní meziroční nárůst. Tento trend by bez nastavení regulací nejpíš nadále pokračoval.

Ostrovní země v roce 2008 prošla ekonomickou krizí, od té doby se vzpamatovává zejména díky turistickému ruchu. Daně z něj přinášejí potřebné peníze do státní kasy. Platby turistů za ubytování přes portál AirBnB však státu žádné peníze nepřináší. Zároveň ztěžuje život těm, kteří hledají střednědobý pronájem.

Nová pravidla pro AirBnB na Islandu

  • Každý může svůj byt pronajmout na 90 dní v roce bez potřeby registrace u městského úřadu. Výdělek z tohoto podnikání zároveň nesmí překročit milion islandských korun (necelých 20 tisíc Kč).
  • V případě překročení limitu může město udělit pokutu rovněž dosahující výše jednoho milionu islandských korun.
  • Častěji pronajímané jednotky bude evidovat městský úřad. Pronajímání tak bude fungovat na základě licence, kterou je třeba každý rok obnovovat.
  • Zároveň pronajímaná jednotka bude muset splňovat určená bezpečnostní a zdravotní kritéria.

Zejména v Reykjavíku, nejseverněji položené metropoli na světě, je situace kritická. Nájemci bývají v lepším případě jen na léto vystěhováni, aby uvolnili místo turistům, kteří majiteli poskytnou mnohem vyšší výdelěk. „Od května nemám s rodinou kde bydlet. Nevíte o něčem, prosím?“ objevilo se na facebookové skupině Away From Home - Living in Iceland. Nebyl to jediný podobný příspěvek.

Tamní parlament chce novým omezením vyřešit nejen tento problém, ale i zpomalení či zastavení staveb hotelů a penzionů. Nárůst počtu turistů se totiž vůbec neodrazil v oblasti ubytovacích služeb, píše islandský zpravodajský server Vísir. Místo toho se zvýšila návštěvnost webu AirBnB, přes jehož ubytovatele podle odhadů protekly mezi lety 2014 a 2015 více než dvě miliardy islandských korun.

Vzhledem k dalšímu očekávanému přívalu zahraničních návštěvníků to zákonodárci vidí jako jednu ze současných priorit. Očekává, že změny by se měly projevit již v příštím roce. „A nebo to znamená jen to, že budou nájemníci každé léto vystěhováni?“ ptá se The Reykjavík Grapevine.

mačMartina Černotová

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…