13. září 2011 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Itálie prosí Čínu o peníze. Úroky dluhopisů rostou

Zoufalý čínský makléř sleduje propad akcií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoufalý čínský makléř sleduje propad akcií. | foto: ČTK

PEKING Itálie požádala Čínu o investici do jejích státních dluhopisů, případně do jejích společností. Informují o tom listy Financial Times a The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. O případných výsledcích jednání se však nezmiňují.

Předseda čínského státního investičního fondu China Investment Corp. (CIC) se podle zdrojů měl minulý týden setkat v Římě s italským ministrem financí.

Rekordní úrok

Výnos pětiletých italských dluhopisů při dnešní aukci stoupl na nový rekord. Itálie tak musí za své půjčky platit mnohem více, což posiluje obavy o zdraví třetí největší ekonomiky eurozóny.

Italské ministerstvo financí dnes prodalo dluhopisy za celkem 6,485 miliardy eur (159 miliard Kč), z toho 3,865 miliardy eur tvořily dluhopisy se splatností pět let. Výnos pětileté emise se zvýšil na 5,6 procenta, což je nejvyšší úroveň od zavedení eura před deseti lety. Při předchozí aukci v červenci to bylo 4,93 procenta.

Před dvěma týdny pak zástupci Itálie byli v Pekingu, kde se setkali s představiteli CIC a čínské State Administration of Foreign Exchange (SAFE), která spravuje většinu čínských devizových rezerv.

Čína již v dubnu naznačila, že by mohla nakoupit více dluhu slabších států eurozóny. K dispozici nejsou přesné údaje, ale Čína uvedla, že již koupila dluh za miliardy eur.

Wu Siao-ling, bývalý náměstek guvernéra čínské centrální banky, dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že panika investorů kvůli dluhové krizi v Evropě je zbytečná. Čína je podle něj připravena na spolupráci s ostatními, aby se zvýšila důvěra na trhu.

Čtvrtinu rezerv má čína v eurech

Devizové rezervy Číny činí rekordních 3,2 bilionu USD (57,5 bilionu Kč). Zhruba čtvrtinu z nich by mohl tvořit eurový majetek. Čelní představitelé Číny opakovaně vyjádřili podporu eurozóně. Premiér Wen Ťia-pao na počátku tohoto měsíce uvedl, že Čína má důvěru v euro a evropskou ekonomiku, ale vlády regionu by měly zajistit bezpečnost čínských investic v regionu.

Italští zákonodárci nyní jednají o vládním plánu škrtů, které mají snížit rozpočtový deficit a stabilizovat dluh. Itálie patří mezi nejvíce zadlužené země eurozóny, její dluh činí téměř 120 procent hrubého domácího produktu.

Vláda rovněž uvažuje o prodeji podílů ve velkých státních společnostech, jako energetická firma Enel a ropná a plynárenská Eni.

CO JE CIC?

CIC vznikla v roce 2007 s cílem investovat část z devizových rezerv země. Majetek fondu činí zhruba 409,6 miliardy USD a zahrnuje akcie široké škály západních společností. CIC investuje na základě komerčních principů a obvykle kupuje jen malé podíly v zahraničních společnostech, aby se tak vyhnula politickému napětí, napsaly agentury AP a Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!